Możesz zobaczyć kawał historii szpitala
Szpitalna Izba Pamięci w rydułtowskiej lecznicy trafiła pod opiekę Towarzystwa Miłośników Rydułtów
RYDUŁTOWY Szpitalna Izba Pamięci zmieniła swoją lokalizację oraz przeszła pod skrzydła Towarzystwa Miłośników Rydułtów. Oficjalne otwarcie Izby w nowym miejscu odbyło się 2 lipca. Teraz historyczna ekspozycja mieści się w budynku portierni szpitala przy ul. Plebiscytowej 47.
Podczas otwarcia Szpitalnej Izby Pamięci w nowym lokum (wcześniej znajdowała się w budynku szpitala) zapowiedziano zmiany, które planowane są w placówce. – Dzięki zmianie jej ekspozycji ma się ona stać bardziej dostępna dla zainteresowanych mieszkańców, w szczególności młodzieży, która będzie mogła na własne oczy zobaczyć, jak w ciągu minionych stu lat zmieniały się warunki sprzętowe i techniczne funkcjonowania rydułtowskiego szpitala – informuje Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Przeniesienie Izby do budynku portierni to jednak tylko jeden z elementów większego planu zagospodarowania obiektów szpitalnych w Rydułtowach. Członkini zarządu powiatu Krystyna Kuczera ujawniła plan utworzenia w tym miejscu m.in. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Celem jest uzupełnienie systemu wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie dodatkowej usługi – zapewnienia im możliwości zamieszkiwania (w formie pobytu dziennego lub całodobowego). Osoby, do których oferowana będzie oferta Centrum, obok różnorodnego wsparcia, będą miały zapewnioną możliwość niezależnego i samodzielnego, a przede wszystkim godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i możliwości. Placówka łączyłaby więc funkcje opieki zdrowotnej z usługami socjalnymi.
Budowa dobrych opinii
Teraz Szpitalną Izbą Pamięci opiekować się będzie Towarzystwo Miłośników Rydułtów. – Bardzo dziękuję władzom powiatu i dyrekcji PPZOZ za to, że chyba jak nikt dotąd są życzliwi dla szpitala w Rydułtowach. Wiem, że plany są ambitne – powiedział Henryk Machnik, prezes TMR podczas uroczystego otwarcia Izby. – Wszystkim tym, którzy mówią o ryzyku likwidacji naszego szpitala i że połączenie było błędem przypomnę, że jeden z polityków z naszego regionu, były wiceminister zdrowia, tworząc tzw. sieć szpitali, już dawno nie widział w niej miejsca dla Rydułtów. Połączenie było więc jedynym wyjściem, jedynym ratunkiem. Teraz trzeba myśleć o tym, aby to miejsce odbudować na miarę nowych warunków i nowej rzeczywistości. Myślę, że wspólnymi siłami zmienimy te negatywne opinie o naszym szpitalu – podkreśla Henryk Machnik, zapowiadając już częściowy remont, aby jeszcze lepiej wyeksponować wystawę związaną z historią szpitala.
Historia lecznictwa w regionie
Co znajdziemy w Szpitalnej Izbie Pamięci? To przekrój całego wieku działalności szpitala. Są sprzęty z początku XX w., probówki, stetoskopy, lampy. Zobaczyć można tam narzędzia chirurgiczne, sprzęt rehabilitacyjny (np. kule, używane z początkiem ubiegłego wieku), łóżka, stanowisko administracyjne, a nawet tablice informacyjne z charakterystycznymi napisami „Blok operacyjny” czy „Sterylizacja”. Do najważniejszych pamiątek należy wykaz członków Kasy Powszechnej Spółki Brackiej w Tarnowskich Górach, która założyła rydułtowski szpital.(ska)