O powstaniach śląskich na zdalnym nauczaniu
RYDUŁTOWY, REGION „Cud nad Wisłą uratował Polskę od zguby, cud nad Odrą dał Polsce Śląsk. Cudu nad Wisłą i cudu nad Odrą nie stworzył żaden dyktator, żaden mocarz, który wziął odpowiedzialność za losy narodu, ale duch narodu, jego solidarność narodowa, duch obywatelski i poczucie odpowiedzialności każdego obywatela” – Wojciech Korfanty.
W myśl powyższych słów, których autorem był przywódca powstań śląskich, Radni Młodzieżowego Sejmiku Młodzieżowego Województwa Śląskiego włączyli się w popularyzację historii tych wielkich zrywów narodowych. Na przełomie listopada i grudnia 2020 r. dla klas ósmych szkół podstawowych prowadzone były przez Referat Współpracy z Młodzieżą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wspólnie z Radnymi Sejmiku Województwa Śląskiego lekcje online. Ich tematem były Powstania Śląskie, historia budowy Gmachu Sejmu Śląskiego. Głównym celem zajęć było upowszechnianie wiedzy i podtrzymanie pamięci o powstaniach śląskich poprzez ukazanie w ciekawy sposób burzliwych wydarzeń z lat 1919 – 1921 oraz sylwetek bohaterów tamtych lat. Z tej formy popularyzacji lokalnej historii skorzystali też uczniowie naszego powiatu tj. z Szkoły Podstawowej nr 2 z Rydułtów (3 lekcje w dniach 9, 16, 18 listopada 2020 r.), Szkoły Podstawowej nr 1 z Rydułtów (4 lekcje – 1 i 3 grudnia 2020 r.). Oprócz tego chęć uczestnictwa w zajęciach zgłosiła: Szkoła Podstawowa nr 17 z Chorzowa, (4 grudnia – 1 lekcja), Szkoła Podstawowa nr 5 z Piekar Śląskich (17 grudnia – 2 lekcje).
Po latach Wojciech Korfanty powiedział, że: (…) Powstanie z 1919 roku zapoczątkowało nowe czasy i nową epokę w życiu piastowskiej dzielnicy śląskiej. W myśl tego stwierdzenia słuchacze dowiedzieli się, na czym polega obecna praca samorządu województwa śląskiego. Mieli okazję zapoznać się, jakimi zagadnieniami aktualnie zajmuje się Sejmik i Zarząd Województwa Śląskiego, współtworząc nową epokę w dziejach Śląska.
Spotkania z historią Śląska cieszyły się ogromną popularnością. Nauczyciele i uczniowie chętnie korzystali z tej formy przekazu lokalnej historii i tradycji. Zajęcia prowadził pracownik Departamentu Edukacji, Nauki i Współpracy z Młodzieżą w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach pod nauczycielskim okiem Dyrektora Departamentu Danuty Maćkowskiej.(red.)