Wyjazdowy punkt szczepień wyruszył w trasę
REGION Nie wszyscy są w stanie dotrzeć samodzielnie na szczepienie przeciw Covid-19. Jest na to rada – wyjazdowy punkt szczepień, który dedykowany jest pacjentom leżącym. W celu rejestracji do szczepienia wyjazdowego taka osoba lub jej opiekun powinni się skontaktować z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką opieki długoterminowej.
Wyjazdowy punkt szczepień uruchomiony przez Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śl. jest jedynym tego rodzaju punktem na terenie całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i swoim obszarem obejmuje nie tylko powiat wodzisławski, ale też powiat raciborski i rybnicki oraz miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory.
Na dzień 18 marca na liście pacjentów wskazanych do szczepienia przez punkt wyjazdowy znajdowało się 336 osób. Maksymalna liczba osób, które punkt wyjazdowy jest w stanie w obecnych warunkach zaszczepić wynosi 30 tygodniowo. Oznacza to, że wyszczepienie osób już znajdujących się na liście może zająć około 12 tygodni. Z tego powodu dyrekcja PPZOZ rozmawia z NFZ o wytypowaniu dodatkowego punktu szczepień.
Wyjazdowy punkt szczepień dedykowany jest pacjentom, których stan nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktów szczepień, tzw. pacjentom leżącym. W celu rejestracji do szczepienia wyjazdowego taka osoba lub jej opiekun powinny się skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Następnie przychodnia zweryfikuje przynależność pacjenta do danej placówki i sprawdzi czy pacjent posiada e-skierowanie na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2. Jeśli pacjent nie posiada e-skierowania, a należy do grupy objętej bieżącym harmonogramem szczepień, wówczas lekarz rodzinny wystawi pacjentowi stosowne skierowanie. Również lekarz rodzinny oceni zasadność szczepienia pacjenta w miejscu pobytu na podstawie posiadanej wiedzy i dokumentacji medycznej pacjenta lub udzielonej teleporady bądź wywiadu z osobą działającą w imieniu pacjenta.
To placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub pielęgniarki opieki długoterminowej mogą dokonywać zgłoszenia osób wymagających szczepienia w warunkach domowych.
oprac. AgaKa