Budowa nowej drogi idzie do przodu
Do końca września przyszłego roku ma powstać nowa droga o łącznej długości około 1,7 km w Wodzisławiu Śl. Według włodarzy miasta inwestycja pobudzi rozwój przedsiębiorczości w tym miejscu. Mają racje?
WODZISŁAW ŚL. Wodzisławscy włodarze uważają, że aby rozwój pokopalnianej strefy był możliwy, musiała powstać droga. Dlatego do końca września na terenach po KWK 1 Maja powstaną trzy ciągi komunikacyjne. Prace trwają od zeszłego roku. Jak przebiegają?
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji zaplanowano budowę dróg na terenach po KWK 1 Maja wraz z montażem oświetlenia LED-owego i odwodnienia. Trzy odcinki drogi, które powstaną na miejskich terenach, zostaną ze sobą połączone. W efekcie powstanie nowa droga o łącznej długości około 1,7 km. Swój początek będzie miała od ul. Mszańskiej. Zgodnie z projektem szerokość drogi będzie wynosiła 6 m. – Droga, która powstaje w tym miejscu z pewnością będzie sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości na terenach pokopalnianych, ale także będzie służyć mieszkańcom – przekonuje Mateusz Jamioła, inspektor ds. rozwoju miasta wodzisławskiego magistratu. – Prowadzone są obecnie roboty budowlane związane z wykonaniem warstw konstrukcyjnych jezdni, układane są również betonowe krawężniki – dodaje. Do wykonania pozostają budowlańcom roboty związane z ułożeniem warstw asfaltu oraz prace elektryczne w zakresie oświetlenia. Budową ciągów za kwotę nieco ponad 4,1 mln zł zajmuje się Zakład Usług Budowlanych MARBUD z Rybnika.
Tereny po KWK 1 Maja są w większości w rękach prywatnych. Kilka tygodni temu prezydent Mieczysław Kieca w mediach społecznościowych pisał, że niegdyś tętniły one życiem, a dziś znów mają coraz większe szanse na to, by stać się miejscem pracy dla wielu osób. „Lokuje się tam bowiem coraz więcej firm. A my robimy wszystko, by tereny te jak najlepiej skomunikować i przygotować” brzmi fragment postu opublikowanego przez pana prezydenta. Zapytaliśmy wodzisławski magistrat, jakie firmy na pokopalnianych terenach już się ulokowały. – To m.in. Azis Mining, Instalmet, Eko-Glob, Mitko for evetns, czy Decordruk – odpowiedział Mateusz Jamioła. Zauważmy jednak, że kilka przedsiębiorstw (np. Mitko, Azis, Eko-Glob) działa tam już od dłuższego czasu.(juk)