Mniej uzależnionych od alkoholu na leczeniu
Do problemów społecznych, które w ostatnich latach dają najwyraźniej znać o sobie w polskiej rzeczywistości należy zaliczyć przede wszystkim alkoholizm. W minionym roku w Wodzisławiu Śl. skierowano jednak mniej wniosków o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu w porównaniu do roku wcześniejszego. Dlaczego?
WODZISŁAW ŚL. W trakcie marcowych obrad wodzisławscy radni przyjmowali sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2020. „Zadania ujęte w tym Programie stanowiły ważny i trwały element profilaktyki społecznej w zakresie ochrony zdrowia, realizowany na terenie naszej gminy” czytamy w dokumencie.
Więcej mężczyzn niż kobiet
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zamknęła w zeszłym roku 25 spraw (w 2019 r. – 16). Na rozmowy motywujące zaproszono 203 osoby (w 2019 r. 250). Jedynie 74 z nich członkom Komisji udało się je przeprowadzić. W minionym roku do Komisji wpłynęło 61 wniosków o podjęcie czynności zmierzających do poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego (w 2019 r. – 62). 12 z nich dotyczyło kobiet, a 49 mężczyzn. Wnioski zostały zgłoszone m.in. przez rodzinę oraz policję. „19 wniosków skierowano do Sądu Rejonowego o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu oraz ustanowieniu nadzoru kuratora sądowego nad osobą zobowiązaną do leczenia odwykowego na czas tego leczenia” czytamy w sprawozdaniu. Dla porównania w 2019 r. skierowano 58 takich wniosków.
Specjaliści udzielili mniej porad
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej działa Punkt Konsultacyjny dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie i rodzin z problemem alkoholowym. Jak wynika ze sprawozdania, w 2020 r. skorzystało z niego łącznie 125 osób, którym udzielono 250 porad. Dla porównania w 2019 r. z Punktu skorzystało 140 osób, którym udzielono 260 porad. Zainteresowani korzystali z doradztwa prawnika, psychologa oraz psychiatry. Po porady najczęściej zgłaszały się osoby doznające przemocy w rodzinie (63) oraz dorośli członkowie rodzin osób z problemami alkoholowymi (56).
Były konkursy i wycieczki
Jak czytamy w przyjętym przez radnych sprawozdaniu, w minionym roku przeprowadzono szkolenie sprzedawców napojów alkoholowych w formie terenowej z udziałem tajemniczego klienta w 120 punktach sprzedaży alkoholu na terenie miasta. Od czerwca do września realizowano także program profilaktyczno-wychowawczy przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Centrum”. Wówczas zorganizowano cykl wycieczek połączonych z wykładami. W 2020 r. odbyło się 10 takich wycieczek, w których wzięło udział łącznie 150 osób. W ramach działań profilaktycznych przeprowadzono również m.in. konkurs dla palcówek oświatowych w zakresie profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania patologiom społecznym.
Wydali mniej kasy
Głównym celem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów, ograniczenie szkód zdrowotnych i społecznych osób uzależnionych, propagowanie zdrowego stylu życia bez używek, promowanie postaw ważnych dla profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. Łącznie na realizację przedsięwzięć w zeszłym roku w budżecie miasta i jego jednostkach podległych zabezpieczono nieco ponad 1,3 mln zł. Rozdysponowano jednak mniejszą kwotę, bo wynoszącą około 842 tys. zł. Głównym powodem wydatkowania mniejszej ilości pieniędzy była pandemia koronawirusa i restrykcje oraz obostrzenia z nią związane.
(juk)