Dużo zachorowań na Covid-19, mało zatruć dopalaczami
– W 2020 r. byliśmy stacją powiatową, która zajmowała się największą liczbą osób zakażonych w Polsce – podkreśla Barbara Orzechowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl.
WODZISŁAW ŚL., POWIAT W ubiegłym roku praca Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl. diametralnie się zmieniła. Wszystko przez pandemię koronawirusa. – W związku z wystąpieniem w 2020 r. stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wykonaliśmy jedynie 1/4 zaplanowanych kontroli obiektów. Praktycznie wszyscy pracownicy zaangażowani byli w działania, które miały ograniczyć szerzenie się zakażeń. Wszystko to teraz „wychodzi”, dlatego że z kolei w tym roku mamy dość dużo skarg, na gastronomię, na sklepy. Każde takie zgłoszenie sprawdzamy – mówi Barbara Orzechowska, dyrektor wodzisławskiego sanepidu. Słowa te padły na ostatniej sesji rady miasta w Wodziławiu Śl. Obrady były poświęcone m.in. sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w mieście w 2020 r.
Ile osób zachorowało?
– Czy w naszym rejonie było więcej czy mniej zakażeń wirusem covid-19 w odniesieniu do innych miejsc w Polsce? – pytał radny Józef Szymaniec. – Takich statystyk nie prowadzimy, natomiast przez bardzo długi okres zeszłego roku, bo do jesieni 2020 r., byliśmy stacją w Polsce, która przodowała z liczbą zakażeń. Wiązało się to z masowymi wymazami górników – odpowiedziała dyrektor Orzechowska. W tamtym okresie stwierdzano mnóstwo przypadków bezobjawowych, natomiast podczas ostatniej fali zachorowań, czyli w marcu, kwietniu tego roku, dominowały zachorowania, którym towarzyszyły objawy.
– Na dziś mamy potwierdzonych 20 tysięcy 280 przypadków koronawirusa, zarówno dla powiatu wodzisławskiego, jak i dla Jastrzębia-Zdroju, bo na tym terenie działamy – powiedziała szefowa sanepidu. Liczba ludności zamieszkująca oba tereny to ok. 240 tysięcy, z czego ok. 153 tys. przypada na powiat wodzisławski oraz 86 tys. to mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. To by oznaczało, że zachorowało ok. 8,45 proc. mieszkańców.
Z kolei w samym Wodzisławiu Śl. w 2020 r. na covid-19 zachorowało 1 661 osób.
Dopalacze w odwrocie
W związku z wybuchem pandemii zmniejszyła się liczba zatruć dopalaczami. Izolowanie się, lockdown, ograniczenia – wszystko to miało wpływ na ten wynik. W 2015 r. było 101 zatruć dopalaczami, w 2016 r. – 37 przypadków, w 2017 r. – 32 przypadki, 2018 r.- 64 przypadki, 2019 r.- 21 przypadków, 2020 r. – tylko jeden przypadek.(mak)