Radość, nadzieja i ciut polityki na inauguracji roku szkolnego
Równo w południe 1 września w auli Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim odbyła się powiatowa uroczystość inauguracji roku szkolnego 2021/2022. Padły słowa podziękowania za trudny miniony rok i słowa nadziei co do przebiegu roku bieżącego. Nie zabrakło nawiązań do bieżącej polityki, w tym... do kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy.
POWIAT W uroczystościach na niedużej auli wzięli głównie udział oficjele: przedstawiciele Powiatu Wodzisławskiego, części gmin, dyrektorzy powiatowych szkół ponadpodstawowych. Ponadto nauczyciele, którzy odebrali na uroczystości akt mianowania na wyższy stopień zawodowy, przedstawiciele związków zawodowych, zaproszeni goście. Ze względów na ograniczenia pandemiczne zdecydowano o tym, że uroczystość będzie miała skromniejszy przebieg. Uczniowie mogli ją oglądać zdalnie z sal lekcyjnych.
Podczas przemówień wyrażano przede wszystkim radość z powrotu do normalnego nauczania. – Cenimy osiągnięcia techniki i to wszystko, co dzięki nim udało się w minionych miesiącach opanować, ale nic nie zastąpi tradycyjnej lekcji przy tablicy i relacji nauczyciel-uczeń. Tęsknimy za pełnymi salami i gwarnymi korytarzami – powiedziała na wstępie Katarzyna Zöllner – Solowska, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. – To dzisiejsze rozpoczęcie roku szkolnego budzi w nas nadzieję, że uda się przeprowadzić ten rok szkolny bez przeszkód, bez przechodzenia na tryb zdalny – dodała.
Duża odpowiedzialność szkół
Wicestarosta wodzisławski Tadeusz Skatuła powiedział, że po prawie dwóch latach obostrzeń, dzisiejszy dzień traktuje jako duże święto, nie tylko młodzieży i nauczycieli, ale całej lokalnej społeczności.
– Ostatni trudny czas uświadomił nam w sposób szczególny, jak wielka odpowiedzialność stoi przed polską szkołą. Żyjemy w czasach, w których zamiast współpracy stawia się na konkurencję, zamiast integracji na rywalizację, zamiast prawdy jakże często lukruje się rzeczywistość. Wszystkim tym zjawiskom szkoła musi się przeciwstawić zdecydowanie. Bo to szkoła buduje podstawy naszego społeczeństwa, naszej przyszłości – powiedział Skatuła.
Szkoła ma uczyć, nie narzucać
Dodał, iż jest przekonany, że szkoły powiatowe obiorą właściwy kierunek i będą kształcić ludzi światłych, mądrych. Ludzi, którzy potrafią rozmawiać, szanować innych, prowadzić z nimi dialog, nawet jeśli się z nimi nie zgadzają.
– W edukacji nie chodzi przecież o to, by narzucać i wskazywać jedynie właściwe ścieżki, lecz by nauczyć odsiewać dobro od zła, prawdę od kłamstwa, dać młodym ludziom narzędzia do tego, by w zgodzie z samym sobą podążać właściwą drogą – powiedział Skatuła.
Słowa te można uznać jako nawiązanie do bieżącej sytuacji politycznej wokół polskiej szkoły. Przypomnijmy, że spora część opinii publicznej oraz politycy opozycji zarzucają obecnemu Ministrowi Edukacji i Nauki Przemysławowi Czarnkowi chęć centralizowania polskiej szkoły i ręcznego wpływania na nią poprzez bezpośredni nadzór kuratorów.
Poseł: „nie” dla zawłaszczania szkoły
Głos zabrał również poseł Krzysztof Gadowski, jedyny parlamentarzysta obecny na uroczystości (inni wysłali swoich przedstawicieli lub listy). Powiedział, że na uroczystość wszyscy przyszli z ogromną radością i nadzieją.
– Ta chwila daje nadzieję. Kilkanaście ostatnich miesięcy ograniczyło funkcjonowanie szkoły, relacji mistrz-uczeń, relacji oko w oko. Dziś radość zafunkcjonowała nie tylko wśród nas, ale przede wszystkim wśród młodzieży – powiedział poseł Gadowski.
Dodał, że dziś przed nauczycielami ważna rola. – Wiedza jest potęgą, trzeba chcieć tylko po nią sięgnąć. Ale ta wiedza powinna być w odpowiedni sposób podana. A to zależy już od tego mistrza, nauczyciela. To wy nauczyciele dostarczacie temu krajowi jego bogactwo. Ten kraj potrzebuje ludzi światłych i otwartych – powiedział poseł Grabowski.
Dodał, że żadna partia, jakakolwiek w Polsce by przejmowała władzę, nie może sobie podporządkowywać szkoły.
– Nie może być tak, że ktoś centralnie z góry mówi, że potrzebuje takiej a takiej szkoły – zaznaczył Gadowski.
Kryzys migracyjny na otwarciu roku szkolnego
Poseł Krzysztof Gadowski powiedział, że jakość szkoły zależy od prestiżu zawodu nauczyciela, który staje się mistrzem, bo jest na zawołanie, jest w pierwszym kontakcie. – Myśmy powinni dać młodzieży swobodę. Swobodę wypowiedzi, swobodę patrzenia na świat i otwartości, a wtedy Polska naprawdę będzie piękna – powiedział Gadowski.
Na koniec przypomniał, że obchodzony był również sierpień Solidarności, która rodziła się 41 lat temu po porozumieniach w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu.
– To były potężne działania, wspaniałe zrywy. Walczyliśmy o wolność, prawdę, demokrację. Tego uczmy w szkole. A dziś mamy też sytuację taką dwuznaczną, z granicą wschodnią. Mamy uchodźców, słyszymy o stanie nadzwyczajnym. Czy o taką Polskę walczyliśmy? Czy o to chodzi? Walczyliśmy o Polskę wolną, otwartą – zakończył Gadowski, życząc nauczycielom, by uczyli wolności, otwartości i by byli odważni.
Młodzież na nas patrzy
Z kolei Mariola Juraszek-Morawska, starszy wizytator rybnickiej delegatury Kuratorium Oświatowego w Katowicach przypomniała, że dorośli są dla młodzieży wzorami, które są naśladowane. – Młodzież na nas patrzy, od nas uczy się międzyludzkich relacji – powiedziała.
Arkadiusz Gajda, prezes wodzisławskiego oddziału NSZZ Solidarność pracowników oświaty, wskazał na potrzebę międzyludzkiej solidarności. – Tym, co pozwoliło nam w przeszłości przetrwać trudne czasy w przeszłości, było wspólne działanie. Solidarność. Dlatego życzę nam wszystkim solidarności – powiedział.
Zmiany dyrektorów w dwóch szkołach
Po przemówieniach władze powiatu podziękowały dwóm dyrektorom, którzy właśnie zakończyli kadencje dyrektorskie. Jacek Stebel przestał być dyrektorem Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach, zaś Andrzej Skiba zakończył kadencję dyrektora Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. Obaj nie ubiegali się o kolejne kadencje.
– Sami ustąpili ze stanowisk, żeby nikt nie myślał, że to myśmy zrezygnowali z tak dobrych fachowców – podkreśliła Kornelia Newy, członek zarządu Powiatu Wodzisławskiego, resortowo odpowiedzialna za oświatę. Odchodzących dyrektorów zastąpili: Beata Pirogowicz w ZSP Rydułtowy oraz Józef Pierzga w ZPSWR Wodzisław. Oboje byli dotychczas wicedyrektorami w tych placówkach.
Kornelia Newy podziękowała nauczycielom za trud pracy w poprzednim roku szkolnym. – Bo był wyjątkowy i bardzo trudny – powiedziała. Życzyła też, by ten bieżący rok był dobry. – A będzie dobry, jak będzie normalny.
Na koniec włodarze powiatu wręczyli akty mianowania na wyższy stopień zawodowy kilkorgu nauczycielom powiatowych szkół. Finałem uroczystości był zaś krótki występ artystyczny przygotowany przez dwójkę uczniów.
(art)
Rok szkolny 2021/2022 w szkołach powiatowych w liczbach
- Liczba przyjętych uczniów do klas pierwszych stan na 25.08.2021 – 1265
- Liczba oddziałów klas pierwszych ogółem – 42
- Liczba oddziałów ogółem – 253
- Liczba uczniów ogółem – 5745
– Warto podkreślić, że tegoroczne wyniki naboru do szkół prowadzonych przez Powiat Wodzisławskie okazały się udane, dzięki czemu w roku szkolnym 2021/2022 uruchomiamy 42 odziały, czyli tyle ile zaplanowaliśmy. Dużym powodzeniem cieszyło się liceum sportowe w Zespole Szkół Technicznych, gdzie postanowiliśmy otworzyć dodatkowy oddział. Jedynie w Liceum im. Noblistów Polskich w Rydułtowach zamiast dwóch planowanych oddziałów otwarty będzie jeden – zaznacza Magdalena Spandel ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.