Zawada wybrała nową radę dzielnicy. Na zebranie przyszły 64 osoby
WODZISŁAW ŚLĄSKI W sali remizy OSP Zawada, gdzie tradycyjnie spotyka się również miejscowa rada dzielnicy, odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Było to drugie z zebrań organizowanych w dzielnicach Wodzisławia Śląskiego.
Zebranie przyciągnęło do budynku remizy 64 mieszkańców dzielnicy, którzy wzięli udział w głosowaniu. Mieszkańców powitała wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego Izabela Kalinowska, podkreślając, że zebranie ma charakter wyborczy, a okazją do zadania pytań urzędnikom będzie spotkanie z mieszkańcami w innym terminie. Zastępczyni prezydenta Kiecy zachęciła również mieszkańców do udziału w konsultacjach projektów strategii miasta, które będą mieć wpływ na działania podejmowane przez samorządowców w kolejnych latach. Izabela Kalinowska wraz z drugim zastępcą prezydenta Wojciechem Krzyżkiem szybko powitali mieszkańców i pożegnali się, opuszczając spotkanie. Pod koniec zebrania, kiedy pojawiły się pytania mieszkańców, niektórzy poczuli się urażeni szybkim wyjściem zastępców prezydenta, bo chcieli zapytać o sprawy istotne dla dzielnicy. Wśród tematów pojawiły się takie sprawy jak budowa kanalizacji, kwestia czyszczenia rowów czy braku koszenia trawy przy parkingu naprzeciw kościoła (ul. Oraczy), co mocno bulwersowało mieszkańców.
Zaproszenie do tworzenia wizji miasta
Gospodarzem zebrania był przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak, który przedstawił proponowany porządek zebrania i po wyłonieniu komisji skrutacyjnej zaprosił mieszkańców do zgłaszania kandydatur do rady dzielnicy. Przewodniczący opowiedział także o podejmowanych przez radę miasta działaniach.
– Dzisiaj tworzy się strategia miasta, która jest dokumentem, jakiego radni i prezydent powinni się trzymać w kolejnych latach i realizować zawarte w niej zadania inwestycyjne. Jeśli coś jest wpisane w tym dokumencie, rada i prezydent muszą dążyć do tego, aby te rzeczy wykonać – wyjaśniał Dezyderiusz Szwagrzak, zachęcając do przekazywania radnym miejskim z dzielnicy (Jakub Elsner, Jan Czyżak) sugestii, co do ewentualnych zapisów w strategii miasta.
Podczas zebrania przewodniczący rady dzielnicy w minionej kadencji Jan Zemło przedstawił sprawozdanie z działalności rady w ostatnich latach. Poruszono również kwestię trwającego remontu ul. Oraczy oraz latarni, powstałych z budżetu obywatelskiego miasta. Podziękowano również osobom, które pracowały społecznie w radzie w minionej kadencji.
15 nowych radnych dzielnicy
Ostatecznie do głosowania zgłoszonych zostało 16 kandydatów, a do rady wybrać można było 15 osób. Zdecydowano o ogłoszeniu tajnego głosowania i szybko wydrukowano 64 karty wyborcze, a w głosowaniu udział wzięło ostatecznie 63 mieszkańców, natomiast ważnych głosów oddano 62. Mieszkańcy oddali swoje głosy, wrzucając do urny karty wyborcze. Tym samym wybrano 15 kandydatów, którzy zdobyli największą liczbę głosów.
Do nowej rady dzielnicy wybrani zostali: Aneta Żok-Tomala, Anna Wiśniewska-Nachtigal, Celina Swaczyna, Dawid Klich, Jan Zemło, Zofia Pomiotło, Joanna Dryja, Dominika Porwoł, Edward Kabut, Ewa Hejna, Karolina Wowra, Izabela Sankala-Ciuberek, Katarzyna Romanowska, Lucyna Czajka oraz Jakub Elsner.
Po zebraniu mieszkańców nowa rada ukonstytuowała się, wybierając osoby funkcyjne. Przewodniczącym został Jan Zemło, zastępcą przewodniczącego rady została Celina Swaczyna. Wybrano także zarząd dzielnicy. Przewodniczącą zarządu została Izabela Sankala-Ciuberek, a zastępczynią przewodniczącej zarządu wybrano Dominikę Porwoł.
Szymon Kamczyk