Miasto pozyskało tereny kopalniane. Chce przekazać je przedsiębiorcom
RYDUŁTOWY Miasto Rydułtowy przejęło szyb Leon III i nieruchomości wokół niego. We wtorek 5 października odbyło się podpisanie aktu notarialnego umowy darowizny całej nieruchomości pomiędzy urzędem miasta a Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Zapytaliśmy burmistrza Rydułtów Marcina Połomskiego o to, jakie plany związane z tym miejscem ma rydułtowski magistrat.
– Na mocy podpisanego dokumentu Miasto otrzymało prawo wieczystego użytkowania gruntu o ogólnej powierzchni 17 828 m2 oraz prawo własności 10 budynków. Co powstanie na tym terenie?
Marcin Połomski: – Chcemy ten teren przekazać przedsiębiorcom, aby w tym miejscu rozwijała się działalność gospodarcza. Rydułtowy są wśród 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, więc musimy szukać źródeł dochodu, czyli tworzyć przestrzenie, które będą przynosiły zyski. Kiedy odwiedzaliśmy te hale, chodziliśmy po tym terenie, zastanawialiśmy się, czy warto się o to starać. Widzieliśmy także, że są one w na tyle dobrym stanie technicznym, że można je wykorzystać w kolejnych latach. Konsultowaliśmy się z przedsiębiorcami i to oni przekonywali nas o tym, że warto podjąć ryzyko i postarać się o przejęcie tych obiektów.
– Dziś odbyło się podpisanie aktu notarialnego, a jaki będzie kolejny krok?
– Na tym terenie znajdują się kolejne dwa budynki – biurowy i łaźni, które prawdopodobnie uda nam się przejąć już w listopadzie. Cały czas staramy się też o przejęcie starego placu składowego. Ten teren chcielibyśmy przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe w ramach spółki SIM Śląsk Południe, która buduje mieszkania czynszowe dla młodych osób, a te chcemy ściągnąć do Rydułtów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie zapewnić tylu miejsc pracy, ile jest na naszej kopalni. Czeka nas transformacja górnicza i wygaszanie górnictwa, więc musimy przygotować alternatywę. Chcielibyśmy, aby w Rydułtowach mogły zamieszkać także osoby dojeżdżające do pracy w Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Gliwicach, Katowicach, Rybniku czy Kornicach.
– Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się rozpoczęcia tej inwestycji?
– Zakres pracy, który jest objęty funduszami norweskimi, musi być zrealizowany do 2024 roku. W najbliższych latach, czyli w roku 2022, 2023 i 2024 będą prowadzone prace związane Programem Rozwoju Lokalnego czyli funduszem norweskim.
– Z jakich środków finansowych będzie korzystało miasto?
– Rydułtowy są w grupie miast, które są ściśle związane z górnictwem. Staramy się stworzyć dobry program, aby pozyskać środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na aktywizację tego terenu. Poza tym, na pewno będziemy się starać o środki w nowej perspektywie budżetu funduszy unijnych na lata 2021-2027, ale także będziemy tych finansów szukać w źródłach krajowych.
Rozmawiała Agata Paszek