Dziczy incydent
Choć dzik powinien nam się kojarzyć głównie z lasem, w ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać te zwierzęta w mieście. Niedawno, bo 28 listopada, radna Joanna Kubala zaalarmowała mieszkańców Rydułtów o tym, że na jej osiedlu biega dzik i może być niebezpieczny.
RYDUŁTOWY Radna Joanna Kubala na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikowała zdjęcia biegającego po Rydułtowach dzika i ostrzeżenie: „Uwaga dzik! Uważajcie na siebie i dzieci w okolicy ul. Mickiewicza obok orlika, tunelu i wybiegu dla psów”. Wskazała także, że biegał między blokami i przestraszył jej sąsiada.
Zapytaliśmy Urząd Miasta Rydułtowy o to, czy planowane jest podjęcie kroków w tym kierunku, aby zapobiec pojawianiu się dzików w mieście, a także o to, co urzędnicy rekomendują w sytuacji, gdy mieszkańcy napotkają w swojej okolicy te zwierzęta. Magistrat poinformował, że o zaistniałej sytuacji dowiedział się z artykułu opublikowanego na stronie internetowej Nowiny.pl. – Informuję. że zdarzenie miało charakter incydentalny. Informacje o pojawieniu się zwierzęcia w tym rejonie miasto pozyskało za pośrednictwem mediów. Dzikie zwierzęta są własnością Skarbu Państwa, niemniej jednak w przypadku pojawienia się zwierząt wolno żyjących, w szczególności gdy zwierzę wymaga opieki weterynaryjnej lub stwarza zagrożenie dla ludzi lub mienia, Miasto podejmuje na własny koszt działania mające na celu zarówno udzielenie pomocy zwierzęciu jak również zabezpieczenie mieszkańców – poinformowała Justyna Sibila, inspektor w referacie Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Dodała, że Rydułtowy posiadają również umowę na wyłapywanie i transport dzikich zwierząt, w ramach której jest zapewniony nadzór lekarza weterynarii oraz w razie potrzeby, przewóz zwierzęcia do ośrodka rehabilitacji dla zwierząt. Informacje dotyczące pojawienia się dzikiego zwierzęcia na terenie miasta należy w pierwszej kolejności zgłosić do Miejskiego Ośrodka Dyspozycyjnego ( tel. 32 4578009, 516 084 787).
(apa)
Jak się zachować, gdy spotkamy w mieście dzika? Podstawowe zasady
Dziki czują się coraz swobodniej wśród ludzi. Co robić, gdy napotkamy to zwierzę na swojej drodze? Najlepiej odejść spokojnym krokiem w przeciwnym kierunku, nie wykonywać gwałtownych ruchów ani nie krzyczeć, a także nie próbować dzika straszyć lub przepędzać. Dziki nie są agresywne, atakują tylko wtedy, gdy czują się zagrożone, sprowokowane lub ranne. Należy jednak uważać, gdy locha prowadzi młode, gdyż w tym okresie łatwo wzbudzić jej niepokój i agresję.