Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1105) Data wydania: 25.01.22
Czytaj e-gazetę

Nadajnik oraz opaska mają pomóc w opiece nad starszymi i niepełnosprawnymi

– Chcemy, aby nasz powiat był miejscem dobrego życia dla wszystkich jego mieszkańców bez względu na wiek, stan zdrowia czy inne czynniki – mówił starosta wodzisławski Leszek Bizoń podczas niedawnej konferencji poświęconej osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom.

POWIAT 18 stycznia w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. zorganizowało konferencję na temat wykorzystania nowych technologii w opiece nad osobami z niepełnosprawnościami oraz seniorami.

Deklaracja starosty

Konferencja stanowiła podsumowanie trwającego od 2019 r. unijnego projektu pt. „Pokonajmy samotność – cieszmy się życiem”. Otworzyła ją dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły wspólnie ze starostą Leszkiem Bizoniem. Szef powiatu zadeklarował, że dąży do wsparcia osób w gorszym położeniu. – Chcemy, aby nasz powiat był miejscem dobrego życia dla wszystkich jego mieszkańców bez względu na wiek, stan zdrowia czy inne czynniki. Tak widzimy nasz powiat za lat pięć, dziesięć czy dwadzieścia. Jako powiat, który inwestuje w kapitał ludzi na różnych etapach życia. Jako powiat otwarty. Jako powiat oferujący godne warunki życia i osobistego rozwoju. Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym mogliśmy zatroszczyć się o przecież niemałą społeczność osób z niepełnosprawnościami czy osób, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Wierzę, że tego rodzaju inicjatywy będą kontynuowane. W naszym powiecie i poza. Ze swojej strony deklaruję pełne poparcie – mówił starosta.

Dwie części projektu

O założeniach, przebiegu i rezultatach projektu mówili koordynator Marek Koczy oraz mentor środowiskowy Donata Malińska. Przypomnieli, że projekt składał się z dwóch powiązanych części. Jedną stanowiła działalność Dziennego Domu Pomocy w Radlinie, z którego usług korzystało 45 osób zagrożonych wykluczeniem, starszych, niepełnosprawnych – głównie seniorów z terenu powiatu wodzisławskiego. Drugą z kolei był system wsparcia asystentów i opiekunów środowiskowych oraz pomocy w formie teleopieki dla 36 osób, które z powodu wieku, stanu zdrowia lub niepełnosprawności miały problem w samodzielnym funkcjonowaniu. Osoby te oprócz wsparcia opiekunów dzięki zamontowanym w ich mieszkaniach nowoczesnym urządzeniom do teleopieki (nadajnik oraz opaska z przyciskiem ratunkowym) mogły korzystać z pomocy w czynnościach życia codziennego oraz wsparcia psychologicznego. Oprócz tego teleoperatorzy z Centrum Teleopieki utrzymywali stały kontakt z podopiecznymi, czuwając nad ich stanem zdrowia przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia.

O tym, jak wyglądała pomoc uczestnikom projektu, korzystającym z teleopieki mówiła Marta Kozłowska z Opiekanova – Centrum Teleopieki z Jastrzębia-Zdroju. Podsumowała m.in. działania podejmowane na rzecz podopiecznych. Wspomniała też, że dzięki bardzo dobrej współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl., mimo kończącego się właśnie projektu, klienci teleopieki z powiatu wodzisławskiego będą mogli bez przeszkód korzystać z innego projektu realizowanego przez Opiekanova na rzecz całego subregionu zachodniego. Dzięki temu przez kolejny okres nie tylko zostaną otoczeni zdalną opieką oraz wsparciem psychologicznym, ale też nowymi funkcjami, jakie centrum teleopieki zamierza wprowadzić. Mowa m.in. o opiece kardiologicznej, diabetologicznej oraz opiece lekarza projektowego.

Tematyka projektu wyprzedziła przyszłość?

W trakcie konferencji zwrócono uwagę, że tematyka całego projektu zwłaszcza w okresie pandemii nabrała szczególnego znaczenia. – W 2019 r. nikt nie przewidywał wybuchu pandemii i że takie słowa jak „zdalne”, „hybrydowe” czy „tele” wejdą do naszego codziennego słownika – zwrócił na koniec uwagę starosta Bizoń. Nic więc dziwnego, że prócz osób związanych z samym projektem w liceum zjawili się szefowie i szefowe większości powiatowych i gminnych instytucji pomocowych. Na konferencję przybyli ponadto zaangażowani w projekt dyrektorzy: Branżowej Szkoły I Stopnia w Radlinie Jarosław Rudol oraz I LO w Wodzisławiu Śl. Janina Rurek. Obecne także były: członkinia zarządu powiatu Kornelia Newy oraz przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, a zarazem powiatowa radna Joanna Rduch-Kaszuba.

oprac. (juk)