Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1105) Data wydania: 25.01.22
Czytaj e-gazetę

Oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci

W zbiorowej mogile w Mszanie spoczywają 33 ofiary Marszu Śmierci, które nie przeżyły morderczej ewakuacji ze stycznia 1945 r. Delegacja Muzeum Auschwitz-Birkenau wraz z wójtem gminy złożyli tam kwiaty.

MSZANA, POWIAT WODZISŁAWSKI Z okazji 77. Rocznicy ewakuacji niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jacek Lachendro i Andrzej Kacorzyk wraz z wójtem gminy Mszana Mirosławem Szymankiem złożyli 18 stycznia kwiaty i zapalili znicze na Grobie Ofiar Marszu Śmierci, znajdującym się na cmentarzu w Mszanie.

Zbiorowa mogiła

W zbiorowej mogile w Mszanie spoczywają 33 ofiary Marszu Śmierci, które nie przeżyły morderczej ewakuacji ze stycznia 1945 r. Jak przypominają mszańscy urzędnicy, ich ciała mieszkańcy wsi pochowali na tutejszym cmentarzu. Wszystkich ofiar było znacznie więcej – z 56 tys. więźniów, wyprowadzonych z Auschwitz, zginęło – według różnych szacunków – od 9 do nawet 15 tys. Ich ciała znaczyły szlak tego straszliwego marszu, w wielu miejscowościach znajdują się mogiły ofiar.

Pielęgnują pamięć

Pamięć o tych szczególnych wydarzeniach pielęgnuje wielu pasjonatów historii. Dziewięć lat temu członek radlińskiego oddziału PTTK, śp. Jan Stolarz rozpoczął tradycję Marszów Pamięci. Po jego śmierci, a także na skutek pandemii, wydarzenia te w ostatnich dwóch latach zmieniły nieco formę, nadal jednak są kontynuowane.

Uczestnicy wyruszają z Oświęcimia i pieszo lub samochodami pokonują tę samą trasę, którą przed laty pędzeni byli więźniowie. W tym roku grupka uczestników przyjechała do Mszany w sobotę, 22 stycznia. W dalszą drogę, do granic z Wodzisławiem Śl., przeszła z nimi młodzież ze Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Mszanie.

Delegacje z Izraela

Urzędnicy z Mszany zwracają uwagę, że na Grób Ofiar Marszu Śmierci przyjeżdżają też grupy turystów z Izraela. Wizyty te zostały zapoczątkowane 10 lat temu – w czerwcu 2011 r. ponad 30-osobowa delegacja z Izraela wzięła udział w uroczystości odsłonięcia nowych tablic na grobie. Na podstawie m.in. numerów obozowych udało się ustalić nazwiska kilku pochowanych tu byłych więźniów obozu. Przed pandemią wycieczki z Izraela były częste. Ostatnia duża grupa gościła na terenie gminy dwa lata temu, w styczniu 2020 r., na oficjalnych obchodach 75 rocznicy Marszu Śmierci.

Powiat też pamiętał

Z okazji tragicznych wydarzeń sprzed 77 lat starosta Leszek Bizoń wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego Adamem Krzyżakiem złożyli okolicznościowe wiązanki pod pomnikiem i tablicami upamiętniającymi ofiary wydarzeń ze stycznia 1945 r. – Szacuje się, że wskutek warunków „ewakuacji” i bestialstwa hitlerowców w Marszach Śmierci z KL Auschwitz i podobozów życie straciło nawet ok. 15 000 ludzi. Na terenie miasta i całego naszego powiatu funkcjonuje wiele bezimiennych mogił Ofiar Marszu – zwraca uwagę Wojciech Raczkowski.

(juk)