Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1110) Data wydania: 01.03.22
Czytaj e-gazetę

Łukasz Chrząszcz apeluje do powiatowych włodarzy: „Przenalizujcie swoją decyzję jeszcze raz”

– Przypominam, że stolicą powiatu wodzisławskiego jest miasto Wodzisław Śl., gdzie swoją siedzibę ma (jeszcze?) Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. – zwraca uwagę radny Łukasz Chrząszcz, nie zgadzając się z decyzją powiatowych włodarzy na przeniesienie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej do Radlina.

POWIAT Nie milkną echa zamierzeń Zarządu Powiatu Wodzisławskiego dotyczących przeniesienia działającej od 2008 r. w Wodzisławiu Śl. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej do budynku Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie. Apel sprzeciwiający się tej decyzji wystosował w ostatnich dniach wodzisławski radny Łukasz Chrząszcz.

Sprzeciw radnego

– 15 lutego wystosowałem pismo do Starosty Powiatu Wodzisławskiego ze sprzeciwem wobec przenoszenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Wodzisławia Śl. do Radlina – przekazuje radny Chrząszcz dodając, że zaapelował także o powrót oddziału pediatrycznego do Wodzisławia Śl. Łukasz Chrząszcz ma nadzieję, że publiczne nagłośnienie tych dwóch spraw przypomni powiatowym włodarzom, że stolica powiatu jest tam, gdzie znajduje się budynek starostwa. – Być może w następnym roku ktoś wpadnie na pomysł, aby przenieść go np. do Syryni – komentuje.

Alternatywne opcje

Radny Chrząszcz w wystosowanym piśmie zwraca uwagę, że plany przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Wodzisławia Śl. do Radlina są bardzo źle odbierane przez rodziny z Wodzisławia Śl. i okolicznych gmin. „Planowanie takiej zmiany i staranie się o środki zewnętrzne na ten cel bez konsultacji z mieszkańcami uważam za godzące w większość rodzin z dziećmi” – podkreśla. Prosi powiatowych włodarzy o ponowne rozważenie wszystkich „za” i „przeciw” w tej sprawie oraz by przeanalizować alternatywne opcje. Radny Chrząszcz wylicza, że są nimi np.: utworzenie filii Poradni w Radlinie z uzupełniającym się czasem pracy w Wodzisławiu Śl., a także rozważyć budowę nowego budynku dla Poradni korzystając przy tym ze środków Polskiego Ładu.

Z chorym dzieckiem do Rydułtów

W piśmie wodzisławski radny zauważa także, że już teraz rodzice z Wodzisławia Śl. i ościennych gmin muszą jeździć z chorymi dziećmi na oddział pediatryczny do Rydułtów. „Ponieważ ktoś kiedyś wpadł na „genialny” pomysł, aby przenieść pediatryczną opiekę do Rydułtów” – zwraca uwagę w piśmie. „Poza tym nie zwiększono nawet liczby autobusów kursujących spod budynku Szpitala w Wodzisławiu Śl. do budynku Szpitala w Rydułtowach i z powrotem, czy to poprzez współpracę z MZK, czy komunikację Powiatową. Gdyby przeanalizować dostępność komunikacyjną Wodzisław Śl. – gminy powiatu i Rydułtowy – gminy powiatu, można wysnuć wniosek, że swoją decyzją niechybnie odcięliście Państwo wiele niezmotoryzowanych rodzin z dziećmi od pediatry” – czytamy dalej. W piśmie podkreślono także, że Wodzisław Śl. jest najlepiej skomunikowany ze wszystkimi gminami powiatu i zapewnia najlepszą dostępność usług publicznych największej liczbie mieszkańców.

Zabezpieczono pieniądze

Przypomnijmy, że powiatowi włodarze chcą przenieść Poradnię z kilku powodów. Jednym z nich są bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością oraz dla rodziców z małymi dziećmi, jakie występują w budynku. Kilka tygodni temu zdecydowano o zabezpieczeniu 158 tys. zł na wykonanie projektu związanego z realizacją zadania pn. Adaptacja budynku Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie przy ul. Orkana 23 na siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jak argumentują włodarze, przeniesienie placówki do nowej siedziby ma poszerzyć jej ofertę oraz umożliwić realizację większej liczby zajęć odpowiadających na potrzeby środowiska, które z powodu ograniczonej powierzchni nie mogły dotychczas być realizowane.

(juk)