Czy starostwo blokuje niewygodnych użytkowników w mediach społecznościowych?
Jeden z naszych czytelników uważa, że Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. blokuje niewygodnych użytkowników w mediach społecznościowych. Urząd z kolei odpiera te zarzuty i podkreśla: wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego.
POWIAT Wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, chronionym zarówno aktami prawa międzynarodowego, jak i Konstytucją. Oznacza ono, że państwo zasadniczo nie może naruszać praw swoich obywateli do wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Od czasu pojawienia się mediów społecznościowych prawa te zyskały nowy wymiar. „Dożyliśmy czasów cenzury” – uważa jeden z naszych czytelników.
Zgłoszenie czytelnika
Kilka tygodni temu na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy wiadomość od jednego z naszych czytelników. „Chciałem zapytać, czy podejmą państwo temat cenzury na Facebooku wodzisławskiego starostwa” – czytamy w pierwszym zdaniu otrzymanej wiadomości. Dalej nasz czytelnik opisał całą sprawę. Pod jednym z postów udostępnionych na fanpage’u starostwa napisał swój komentarz, po którym zablokowano mu możliwość komentowania. „Jeśli napisze się coś źle o działaniach powiatu (albo raczej o tym czego zrobić nie chcą, albo nie potrafią), kulturalnie, ale krytycznie – to zostaje się zablokowanym i nie można pisać już komentarzy” – zwracał uwagę nasz czytelnik.
Zablokowane komentarze
Po jakimś czasie ponownie chciał skomentować jeden z postów starostwa. „Spróbowałem od partnerki i wszystko, działa, więc kiedyś przy jakiejś okazji znowu napisałem, że nie zajmują się tym, co powinni, kulturalnie bez żadnych brzydkich słów, ale jednak chyba zbyt krytycznie dla obecnej władzy... Efekt – ban konta partnerki tzn. blokada komentarzy” – napisał nam w wiadomości mieszaniec regionu. Dalej dodał, że problemem podzielił się ze znajomym. Ten miał napisać komentarz z pytaniem, dlaczego starostwo cenzuruje komentarze i blokuje niewygodnych użytkowników. „Efekt, zgadnijcie jaki? Tak – ban na pisanie czegokolwiek” – napisał. W otrzymanej wiadomości czytelnik zwrócił także uwagę, że jego zdaniem działania urzędu mają znamiona cenzury.
Stanowisko starostwa
Uwagi czytelnika postanowiliśmy skonfrontować bezpośrednio ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śl. – Prawo do informacji i swoboda wypowiedzi jest w działalności powiatu wodzisławskiego jedną z najcenniejszych wartości, której zawsze przestrzegamy. Jak każda wartość – również swoboda wypowiedzi – ma jednak swoje granice. Prócz kultury języka wyznaczają je m.in. nienaruszanie dóbr innych osób i podmiotów, zakaz hejtu oraz zakaz szerzenia nieprawdy i fake-newsów. Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego – tą naczelną zasadą kierujemy się administrując powiatowy fanpage – przekazuje nam Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.
4 blokady na 10 lat
Wojciech Raczkowski zwraca uwagę, że powiatowy fanpage polubiło na dzisiaj 3773 użytkowników, a ponad 4 tys. go obserwuje. Dodaje, że przez dziesięć lat funkcjonowania profilu łącznie zablokowano możliwość komentowania 4 użytkownikom, czyli 0,1% „fanów”, w tym w 2021 r. – 2 użytkownikom. – Zablokowano im wyłącznie możliwość komentowania. Z pozostałych opcji, jakie daje fanpage mogą korzystać. Te dane wskazują jednoznacznie, że to raczej nie po stronie Powiatu jest problem z „niewygodnymi komentarzami”. Trudno bowiem uznać, że pośród pozostałych 4 tys. „fanów” czy „obserwatorów” są wyłącznie osoby popierające działania starostwa – podkreśla Raczkowski. Wyjaśnia także, że możliwość dodawania komentarzy jest blokowana na poziomie konkretnych użytkowników portalu. Jest to działanie stosowane w ostateczności i wynikające z uporczywego naruszania zasad fanpage’u. – Jesteśmy też otwarci na krytykę. Czym innym jest jednak krytyka, a czym innym krytykanctwo – podkreśla na koniec Wojciech Raczkowski.
Justyna Koniszewska
Przez dziesięć lat funkcjonowania profilu powiatu wodzisławskiego na Facebooku łącznie zablokowano możliwość komentowania 4 użytkownikom, w tym w 2021 r. – 2. Wśród nich znalazł się jeden z naszych czytelników.