Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śl.
Chciałabym zapytać czy świadczenie kompensacyjne przestanie wygasać, tak jak emerytury pomostowe? I czy po tych nowych zmianach będzie stały wiek przechodzenia na świadczenie kompensacyjne czyli 55 lat dla kobiet?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udziela informacji i wyjaśnień wyłącznie w zaakresie przepisów obowiązujących. Wszelkie kwestie dotyczące zasad przyznawania i obliczania świadczeń (np. emerytur, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych) są uregulowane w ustawach. To Parlament uchwala ustawy, a zatwierdza je Prezydent. Zakład nie ustanawia prawa, nie ma inicjatywy ustawodawczej, nie ma wpływu na kształt obowiązującego porządku prawnego. ZUS jest jedynie wykonawcą uchwalonych i wprowadzonych w życie ustaw.
Uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny. Sytuacja wygląda następująco: kobieta przebywa na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Ukończy 60 lat w kwietniu 2024, ale chce poczekać do lipca 2024 r., aby najpierw odbyła się waloryzacja kapitału, wówczas to dopiero złoży wniosek o wypłacanie emerytury. Pytanie: Co jest z ubezpieczeniem w okresie miedzy ukończeniem 60 lat a lipcem — czy ta osoba ma automatyczne ubezpieczenie? Jeśli ta osoba ma członka rodziny przypisanego do swojego ubezpieczenia - dziecko studenta. Czy ten członek rodziny byłby nadal na jej koncie?
Osoba, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu ma prawo do opieki zdrowotnej jeszcze przez 30 dni po ustaniu tytułu do ubezpieczenia - np. po ustaniu prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Po tym czasie prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia ustaje. W przypadku członka rodziny zgłoszonego do ubezpieczenia przez głównego ubezpieczonego sytuacja wygląda identycznie - dziecko-student będzie mogło korzystać ze świadczeń zdrowotnych jeszcze przez 30 dni od daty ustania prawa do świadczenia kompensacyjnego. Student, który nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury (i członkowie rodziny) mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie trwania postępowania o przyznanie emerytury, od daty złożenia wniosku o emeryturę.
Potrzebuję zaświadczenia, że nigdzie nie pracuję i nie podlegam z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Czy ZUS może wydać mi takiej zaświadczenie i gdzie mam się zgłosić?
Takie zaświadczenia wystawiamy na Salach Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS. Wystarczy złożyć wniosek na druku US-7.
Ile w tym roku wynosi waloryzacja składek. W czerwcu nasze składki na kontach są waloryzowane, chciałbym wiedzieć jaki to jest procent?
Jak co roku ZUS w czerwcu waloryzuje kapitał emerytalny, czyli składki emerytalne, kapitał początkowy oraz środki na subkoncie. Do waloryzacji składek zapisanych na koncie i subkoncie osób ubezpieczonych w ZUS na 31 stycznia 2022 r. przyjęto dwa wskaźniki: 114,40 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,20 proc. dla środków na subkoncie.
Dane z waloryzacji rocznych będą w najbliższych dniach dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2022 r., którą ZUS przygotowuje co roku. Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka. Taka osoba dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadziła składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Informacja będzie dostępna na PUE ZUS. Od 2020 roku – zgodnie z przepisami – ZUS wysyła papierowe informacje tylko na życzenie klientów.