Ratownicy górniczy z PGG i JSW uhonorowani przez Prezydenta RP Krzyżami Zasługi
REGION 18 ratowników uhonorowanych za zasługi dla ratownictwa górniczego oraz ofiarne niesienie pomocy ofiarom lutowego trzęsienia ziemi w Turcji. Uroczystość odbyła się w czwartek (6.07.) w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ratownicy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej SA (11) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (7) odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Prezydent Andrzej Duda uhonorował 18 ratowników za zasługi dla ratownictwa górniczego i pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji.
W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Mirosław Wiklik, któremu towarzyszył wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. Poza wyróżnionymi w uroczystości brali udział także m.in. członkowie ich rodzin i przedstawiciele zarządów PGG SA i JSW. Obecny był wiceprezes ds. pracowniczych PGG S.A. Jerzy Janczewski oraz dyrektor kopalni Mysłowice-Wesoła Adam Rozmus. Uroczystość uświetniła orkiestra górnicza PGG SA pod batutą Mirosława Kaszuby.
– Wy idziecie tam, skąd inni uciekają. (…) Pan prezydent wręczając mi upoważnienie do wręczenia odznaczeń dla was prosił by przekazać, że (…) niesamowicie docenia wasz trud, wasz wysiłek, wasze bohaterstwo, waszą gotowość do niesienia pomocy innym. Wiem, że dla was ważniejsze jest ocalenie życia ludzkiego niż odznaczenie, niemniej niech te odznaczenia wręczone w imieniu pana prezydenta będą podziękowaniem dla całej braci ratowników górniczych od całego społeczeństwa polskiego – mówił wiceszef BBN gen. Mirosław Wiklik.
Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz podkreślał z kolei wagę pomocy z jaką ratownicy ruszyli do poszkodowanych po trzęsieniu ziemi w Turcji. – Pojechaliście ratować tych, którzy nie spodziewali się tragedii. Wasze doświadczenie w zakresie górnictwa, ratownictwa, jest ogromne i myślę, że na pewno mieszkańcy, którzy to dobro od was otrzymali, będą to pamiętać do końca życia – podkreślał wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.
Uhonorowani Krzyżami Zasługi ratownicy górniczy opowiedzieli o swoich przeżyciach i odczuciach. – Jesteśmy szkoleni by pomagać ludziom. Jak tylko przyszła informacja, że takie zdarzenie miało miejsce, byliśmy gotowi, nie było najmniejszego problemu ze znalezieniem chętnych – tłumaczył ratownik górniczy z kopalni Mysłowice-Wesoła Daniel Bernacki. – Warunki były tak samo ciężkie jak na kopalni, choć akcja była inna. Najtrudniejsza dla nas była liczba ofiar, w tym dzieci, które wyciągaliśmy spod gruzów – wspominał ratownik górniczy z KWK Mysłowice-Wesoła Adrian Ostrowski. – Należy podziękować za pomoc i zaangażowanie przedstawicielom Zarządu Polskiej Grupy Górniczej, Prezesowi Tomaszowi Rogali i wszystkim wiceprezesom. Wspierali nas parlamentarzyści, szefowa KPRM Anna Nałęcz, poseł Suski i minister Wójcik – przypomniał ratownik górniczy Andrzej Kempny.
Akcję z ramienia PGG S.A. koordynował wiceszef Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce Łukasz Jarawka. Tłumaczył, że ratownicy górniczy to wysokiej klasy specjaliści, których umiejętności wykorzystywane są nie tylko w kopalniach, ale w różnych akcjach; na przykład w 2006 roku, kiedy zawaliła się hala MTK w Chorzowie. W Turcji pomagali przez osiem dni.
Trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię na początku lutego. Według szacunków kataklizm dotknął ok. 13,5 mln osób i obszar większy niż terytorium Czech. W akcji obok ratowników górniczych z Polski brali udział także m.in. polscy strażacy i medycy.
źr. PGG, oprac. sqx