30 lat doświadczenia w produkcji urządzeń do badań
Jeśli w trzech słowach trzeba by zawrzeć działalność wodzisławskiej firmy POL-EKO, byłyby to słowa: innowacje, ekologia i ludzie. To właśnie te trzy elementy powodują, że POL-EKO od ponad 30 lat obecne jest na rynku, a w tym czasie zdobyło ogromne doświadczenie i stało się liderem produkcji specjalistycznych urządzeń, m.in. urządzeń termostatycznych dla laboratoriów oraz aparatury dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
POL-EKO rozpoczynało ponad 30 lat temu jako firma handlowa (wówczas POL-EKO-APARATURA), założona przez Zenona Poloka. Firma prowadziła wówczas sprzedaż na rynku polskim importowanych z Niemiec urządzeń dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Wówczas firmę tworzyło kilka osób, a jej siedziba mieściła się w Rybniku. – Wyrośliśmy z potrzeby rynku, bo reagowaliśmy na to, co działo się w branży. Wśród urządzeń, które sprzedawaliśmy, były aparaty wymagające utrzymywania 20 st. C w ciągu pięciu dni. Lodówka się do tego nie nadawała, w związku z czym musieliśmy sprowadzać tzw. szafy termostatyczne (inkubatory z chłodzeniem). Innymi słowy to lodówki z możliwością grzania i chłodzenia. Sprowadzaliśmy je z Niemiec. Były to duże i drogie urządzenia, a ich transport był problematyczny. Porozumieliśmy się ze stroną niemiecką, która zaczęła sprzedawać nam same sterowniki, a my w Silesii w Rybniku kupowaliśmy lodówki. Tak powstały nasze pierwsze produkty, które pozwalały na utrzymywanie temperatury 20 stopni – wspomina Małgorzata Szafarczyk, dyrektor generalna POL-EKO. Później firma rozpoczęła produkcję własnych sterowników. To był początek rozwoju, który trwa do dziś, już w Wodzisławiu Śląskim. Obecnie właścicielką firmy jest Aleksandra Polok-Kowalska, córka założyciela POL-EKO.
Działają według potrzeb rynku
Dzisiaj POL-EKO tworzy swoje urządzenia od A do Z, zarówno w zakresie elektroniki, oprogramowania, obudów, izolacji, itp.. Dziś oprócz urządzeń termostatycznych, w ofercie POL-EKO są m.in. stacje zlewne, stacje monitoringu czy aparaty do poboru prób dla branży wod-kan, także urządzenia pomiarowe online i wiele innych, również dla laboratoriów, branży spożywczej czy sektora medycznego. Portfolio firmy stale rośnie. – Nasze urządzenia pracują na uczelniach, w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska, SANEPID-ach, zakładach przemysłowych. Produkujemy urządzenia, które potrafią utrzymywać temperaturę od -86 do +300 stopni C, oraz odpowiednią wilgotność, – wyjaśnia Małgorzata Szafarczyk. Ciekawostką jest fakt, że w czasie pandemii koronawirusa główną osią produkcji firmy POL-EKO stały się chłodziarki farmaceutyczne i zamrażarki niskotemperaturowe przeznaczone dla szczepionek, bo część z dostępnych na rynku wymagała przechowywania w temperaturze -70 stopni C, a dopiero później (przed samym szczepieniem ludzi) mogły trafić na kilka dni do chłodziarki. Były też ozonatory, m.in. dla szpitali czy szkół. Historia wodzisławskiej firmy pokazuje, że dostosowanie się do potrzeb rynku zawsze przynosiło pozytywne skutki, czego efektem jest dzisiejsza pozycja POL-EKO. Obecnie najbardziej innowacyjnymi urządzeniami, jakie firma produkuje, są inkubatory CO2, które bardzo precyzyjnie utrzymują temperaturę w atmosferze dwutlenku węgla. Wykorzystywane są m.in. do hodowli komórkowych (np. sztucznej skóry), co wymaga niezwykłej dokładności w utrzymaniu parametrów i sterylnych warunków pracy. Drugim produktem, również wynikającym z potrzeby rynku, są komory klimatyczne, oparte nie o chłodzenie standardowe (kompresorowe), a o moduły Peltiera. Zużywają mniej energii i nie wymagają stosowania gazów chłodniczych, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska.
Eksport i zatrudnienie
Zakład eksportuje swoje produkty do wielu krajów na prawie wszystkich kontynentach. Produkcja ta stanowi ponad 70% działalności firmy. Większość urządzeń trafia do krajów UE, ale również na Bliski Wschód czy do Azji i Nowej Zelandii. Jedyne ograniczenia dotyczą Stanów Zjednoczonych, bo ze względu na konieczność posiadania specyficznych certyfikatów dla urządzeń, trudno trafić na rynek amerykański. POL-EKO w wielu krajach ma swoich partnerów, którzy na miejscu obsługują klientów ostatecznych.
Obecnie w POL-EKO pracuje ponad 200 osób, w tym 52 kobiety. – Najwięcej pracowników jest z Wodzisławia Śląskiego, ale także mamy osoby z Rybnika, Jastrzębia i innych okolicznych miejscowości. Szukamy pracowników z talentem, który może być u nas wykorzystany. Nawet, jeśli akurat nie prowadzimy rekrutacji na dane stanowisko, zachęcamy do aplikowania – podkreślają w POL-EKO.
Firma współpracuje również z lokalnym szkołami, szczególnie klasami o kierunkach automatyzacji, elektroniki i programowania. Kilka lat temu z inicjatywy POL-EKO powstała klasa o profilu technik chłodnictwa. Uczniowie korzystają z praktyk w zakładzie, a najlepsi po ukończeniu szkoły mogą starać się o pracę w POL-EKO, znając już firmę, jej park maszynowy i profil produkcji.
Dobrzy sąsiedzi
Firma POL-EKO nie tylko jest pracodawcą dla kilkuset osób, ale także chce być „dobrym sąsiadem”. Dlatego żywo angażuje się we wsparcie lokalnej społeczności, chociażby poprzez działania Stowarzyszenia „Razem na Szybiku”, m.in. na rzecz dzieci i seniorów. – W dzielnicy Jedłownik Szyb wspieramy szereg działań. Współpracujemy ze szkołami, wspieramy aktywność dzieci. Podczas wielu wydarzeń jesteśmy obecni i wspieramy je. Chcemy być częścią lokalnej społeczności – zaznacza Jakub Szymura, Marketing Manager. Przykładem ostatniego wsparcia w dzielnicy Jedłownik Szyb był „Piknik przedsiębiorczości” w ramach cyklu „Dziewięć dzielnic, jedno miasto”.
Potwierdzeniem innowacyjności firmy POL-EKO oraz jakości produktów oraz usług są liczne nagrody i osiągnięcia. Z ostatnich można wymienić m.in. nagrodę Diamenty Forbes 2023, tytuł Powiatowego Lidera Przedsiębiorczości 2023 czy także Grand Prix Targów Wod-Kan dla stacji poboru i monitoringu MSX.
Szymon Kamczyk