Kącik ZUS
Beata Kopczyńska – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim
Mój mąż zmarł 10 października. Emeryturę ZUS mu zawsze przysyłał 15 dnia miesiąca. Czy mam obowiązek ją oddać do ZUS?
Tak. Świadczenia wypłaca się za miesiące kalendarzowe w dniu ustalonym w decyzji organu rentowego ZUS jako termin płatności. Prawo do świadczeń ustaje natomiast wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. Uprawniony do emerytury zmarł 10 października, zatem przed datą wypłaty świadczenia, dlatego osoba, która odebrała to świadczenie już po śmierci uprawnionego zobowiązana jest je zwrócić do ZUS. W takiej sytuacji najbliżsi członkowie rodziny (w tym małżonek) mogą ubiegać się w ZUS o wypłatę tzw. niezrealizowanych świadczeń. Nie należy jednak zwlekać z takim wnioskiem, bowiem roszczenie o wypłatę tego świadczenia wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenie przysługiwało.
Podobno w ZUS można starać się o dodatkowe pieniądze, jeśli jest się chorym, jako dodatek pielęgnacyjny. Komu on przysługuje?
Dodatek pielęgnacyjny należy się osobom, które orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS zostaną uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek ten jest przyznawany na wniosek, do którego należy dołączyć zaświadczenia o stanie zdrowia czyli druk OL– 9. Można go pobrać na Sali Obsługi Klienta lub znaleźć na naszej stronie www.zus.pl. Takie zaświadczenie wypełnia lekarz prowadzący, nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym zostanie złożony wniosek. Dokumenty mogą być dostarczone w dowolnym czasie i to nie tylko przez osobę ubiegającą się, lecz również przez jej pełnomocnika, lub po prostu wysłane pocztą.
Ponadto dodatek pielęgnacyjny przysługuje z urzędu osobom, które mają prawo do emerytury lub renty i skończyły 75 lat.
Z powodu opieki nad wnuczką przeprowadzam się do córki do Warszawy. Pobieram emeryturę z wodzisławskiego ZUS, ale na rachunek bankowy. Czy muszę powiadomić ZUS o swoim nowym, ale tylko tymczasowym, miejscu pobytu? Pieniądze i tak wysyłane są na konto, więc nie ma znaczenia, gdzie mieszkam.
Tak, to ważne, żeby Pani powiadomiła ZUS o aktualnym miejscu zamieszkania. Związane jest to z tym, że korespondencję, którą wysyłamy, kierujemy na ostatni wskazany przez Panią adres. Jeśli adres jest nieaktualny, z korespondencją może się zapoznać osoba do tego nieuprawniona. W takim przypadku istnieje ryzyko naruszenia Pani praw i wolności osób fizycznych, związanych z udostępnieniem danych osobowych zawartych w korespondencji. Może to spowodować szkody materialne i niematerialne, w tym tak poważne jak kradzież tożsamości, nadużycia i straty finansowe. Ponadto, jeśli adres nie jest aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie. Skutki jej doręczenia będą obciążały klienta jako adresata. Dlatego – abyśmy mogli dostarczać korespondencję na właściwy adres – należy zgłaszać nam każdą jego aktualizację, w tym także zmianę adresu elektronicznego.
Taki obowiązek na klientów nakładają też przepisy prawa. Zgodnie z przepisem art. 41 Kodeksu postępowania administracyjnego, w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego. W razie zaniedbania tego obowiązku doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
Dane adresowe są dla nas bardzo istotne. Korespondencję, którą wysyłamy do Państwa, kierujemy na ostatni wskazany przez Państwa adres.