Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1206) Data wydania: 02.01.24
Czytaj e-gazetę

Smaczki Roku 2023

Zebraliśmy najciekawsze, najważniejsze, najbardziej kontrowersyjne i najdziwniejsze wydarzenia, o których pisaliśmy na łamach Nowin Wodzisławskich w 2023 roku.

Rekordowe pieniądze na drogi w Pszowie

W budżecie na 2023 rok władze miasta zaplanowały rekordową kwotę wydatków inwestycyjnych. To pokłosie pozyskania sporych środków zewnętrznych, które zostaną przeznaczone m.in. na inwestycje drogowe. W roku 2023 roboty drogowe objęły 11 dróg i były realizowane w różnych częściach miasta. Największym wyzwaniem organizacyjnym była kontynuacja przebudowy ul. Karola Miarki. Bardzo duży zakres prac był realizowany na os. Grunwaldzkim i obejmował całkowitą przebudowę ulic Juranda i Jagienki, co spotkało się z licznymi głosami krytycznymi, ale ostatecznie mieszkańcy mogą już odetchnąć po uciążliwym remoncie. Realizowana była przebudowa ul. Hallera. Zaplanowano też prace remontowe na całości ul. Obrońców Pokoju, na bocznej ul. Konopnickiej, na jednym z odcinków drogowych na os. Biernackiego, ul. Jaskółczej w Krzyżkowicach a także jednej z bocznych ulicy Paderewskiego. W ramach kontynuacji zadania dofinansowanego z Funduszu Dróg Samorządowych realizowane były roboty na ul. Łanowej.

Wilk z Kokoszyc

Okazuje się, że w naszym regionie już nie tylko w Rudach można spotkać wilki. Do redakcji „Nowin Wodzisławskich” trafił film wodzisławianina, który nagrał wilka na pograniczu wodzisławskich dzielnic Kokoszyce i Zawada. Dotarliśmy do świadka nagrania, który potwierdził nam autentyczność filmu. Jak zachować się w przypadku napotkania wilka? – Zdrowy osobnik tego gatunku raczej jest płochliwym zwierzęciem, widząc człowieka. Zawsze jednak powinniśmy zachować spokój i rozsądek, bo to dzikie zwierzę – podkreślają strażnicy leśni.

Dla Eko-Okien rzucił pracę listonosza po 25 latach

W nietypowy sposób zakończył swoją pracę Sebastian Makowski. Listonosz do każdej skrzynki w Olzie wrzucił krówkę. Była to forma podziękowania za współpracę ze społecznością, której służył od przeszło 25 lat. – Byłem listonoszem przeszło 25 lat a moim rejonem była Olza. Choć obsługiwałem też część Odry i rejon DPS-u Gorzyce, to jednak w 99 procentach byłem związany właśnie z tym sołectwem. Kiedy patrzę na moją służbę z perspektywy czasu to cały ten okres bardzo dobrze i miło wspominam. Ta praca zmieniła moje podejście do ludzi. Dlatego nie chciałem zniknąć bez pożegnania, bo nie ukrywam, że byłem związany z każdym mieszkańcem. Myślę, że wszyscy byliśmy zżyci. Dlatego każdemu chciałem podziękować za wyrozumiałość, cierpliwość, i szacunek. – mówił Nowinom Sebastian Makowski.

Dwóch nowych radnych w Pszowie

Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej zarządził na 14 maja wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Pszowie w okręgach wyborczych nr 13 i 14, ze względu na zrzeczenie się mandatów przez radnych Rafała Elsnera i Jana Nikla. Nowi radni byli wybierani w okręgu 13 (Cisowa, O. Kolberga, Lubomska, Łanowa, Żużlowa) oraz okręgu 14 (Daleka, Dolna, Dworska, Krzyżowa, Gospodarcza, Workowa, Zielona, gen. Grota Roweckiego, St. Okrzei). W okręgu nr 13 wygrał Łukasz Duda zdobywając 61 głosów, jego konkurent Michał Lorek zdobył zaledwie 29 głosów. W okręgu nr 14 wygrał Marian Morawiec zdobywając 58 głosów, drugi był Czesław Szarowski, który otrzymał 29.

Ptasia grypa w Bukowie

W maju odnaleziono sporo padłego ptactwa na terenie Polderu Buków i rezerwatu Łężczok. Był to efekt wirusa podtypu H5N1, czyli ptasiej grypy. W związku z tą sytuacją wojewoda Jarosław Wieczorek wyznaczył strefę objętą zakażeniem. Wojewoda zdecydował również, że w strefie objętej zakażeniem na terenie zbiornika wodnego polder Buków oraz na terenie rezerwatu przyrody Łężczok wprowadził czasowe ograniczenie wstępu dla osób i pojazdów. Około 3 tys. padłych ptaków zebrano z dwóch miejsc Raciborszczyzny, jednak przeważającą liczbę z rezerwatu Łężczok. Na terenie polderu Buków, były to znacznie mniejsza liczba ptaków.

Pomyłka zarządu

Z funkcji dyrektora PCPR w Wodzisławiu Śląskim odwołano 25 maja Grzegorza Strzebińczyka. Zarząd powiatu wodzisławskiego zdecydował o powierzeniu stanowiska dyrektora PCPR-u Grzegorzowi Strzebińczykowi niespełna 3 miesiące wcześniej. 21 maja do zarządu powiatu wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu przez wojewodę śląskiego postępowania nadzorczego w sprawie zatrudnienia Strzebińczyka. Krystyna Kuczera podczas sesji rady powiatu poinformowała radnych, że w uzasadnieniu zawiadomienia wskazano, że podczas wyboru kandydata nie został wypełniony warunek legitymowania się 3-letnim stażem pracy w pomocy społecznej. Ponadto zakwestionowano, że na dzień powołania Strzebińczyka nie posiadał on kwalifikacji specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej. – Przepraszam. Starałam się, żeby proces powołania dyrektora PCPR-u był właściwy. Jednakże nie dołożyłam wszelkich starań, aby finalnie efekt mógłby być niepodważalny – zapewniała radnych Krystyna Kuczera.

Odszedł niespodziewanie Tadeusz Skatuła

Tadeusz Skatuła – urodził się w Bluszczowie (gm. Gorzyce), gdzie mieszkał z żoną. Był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach na wydziale górniczym. Ukończył dwa fakultety, otrzymując tytuł mgr inż. górnika i inż. elektryka. Przez ponad trzydzieści lat związany był zawodowo z górnictwem, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego od pracy w kopalni „Moszczenica” aż po funkcję pierwszego zastępcy dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku. Był radnym Powiatu Wodzisławskiego od 2002 r. W latach 2010 – 2016 pełnił funkcję starosty wodzisławskiego, a wcześniej (2006-2010) – wicestarosty. Do 2016 r. był członkiem władz Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Był prezesem, a później obecnie honorowym prezesem KS „Przyszłość” Rogów. Za działalność samorządową został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (za całokształt działalności) oraz tytułem Samorządowca-Spółdzielcy przyznanym przez Krajową Radę Spółdzielczą. 6 czerwca wicestarosta Tadeusz Skatuła otworzył XIX Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych. Niedługo później w pomieszczeniu Zespołu Szkół Technicznych wicestarosta zasłabł. Przez ponad godzinę prowadzono jego reanimację, jednak nie udało się go uratować. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 czerwca w Rogowie.

Odór na terenie po kopalni „1 Maja”

O uciążliwym zapachu dobiegającym z hałdy przy terenach byłej kopalni 1 Maja redakcję Nowin poinformowali okoliczni mieszkańcy. Zaniepokoiły ich ciężarówki zwożące na miejsce „maziowatą substancję”. Na hałdzie prowadzone są prace rekultywacyjne, których celem jest stworzenie terenów zielonych. Po naszej publikacji starostwo przeprowadziło dalsze kontrole, także w terenie, a także analizę dokumentacji przywożonych osadów, co ujawniło kolejne źródła smrodu w dzielnicy Wilchwy. Urzędnicy podkreślali, że ustabilizowane komunalne osady ściekowe są powszechnie stosowane w procesach rekultywacji hałd pokopalnianych, jak również do nawożenia pól przez rolników, celem użyźnienia gleby, dlatego ustawodawca dopuścił ich stosowanie poprzez wydanie stosownego rozporządzenia.

Łuczniczy fenomen z Zawady

Łucznicy Zawada to pasjonaci łucznictwa, którzy wiosną 2023 zaczęli spotykać się weekendowo, aby wziąć udział w lokalnej rywalizacji, podzielić się nowinkami oraz podpowiedzieć kolejnym zainteresowanym, jaki sprzęt będzie odpowiedni do zakupu. Choć grupa dopiero rozpoczęła swoją działalność, być może przez efekt nowości tej dyscypliny sportowej, na spotkania za każdym razem przychodziło coraz więcej osób. Łucznicy Zawada zorganizowali z pomocą instytucji i sponsorów trzy turnieje łucznicze, w których udział wzięło kilkadziesiąt osób, nie tylko z terenu powiatu wodzisławskiego, ale także z Raciborza, Rybnika i okolic. W planach na 2024 rok pasjonaci mają kolejne wydarzenia promujące łucznictwo.

Przystanek kolejowy „Centrum”

Niedziela 10 grudnia to oficjalne uruchomienie nowej stacji kolejowej Wodzisław Śląski Centrum, położonej nieopodal Galerii Karuzela. Jako jedne z pierwszych na przystanku zatrzymały się pociągi Kolei Śląskich, które również od 10 grudnia jeżdżą bezpośrednio do Bohumina w Czechach.

Areszt dla byłego posła

Najpierw Adam G. decyzją władz partii Prawo i Sprawiedliwość nie trafił na listy kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych, co według oficjalnych komunikatów argumentowano utratą zaufania. Niemałym zaskoczeniem było zatrzymanie z początkiem grudnia byłego posła, który widząc, że gęstnieje atmosfera wokół jego osoby (oraz wiedząc o prowadzonym przez CBA postępowaniu) pojechał do delegatury CBA w Katowicach, aby wyjaśnić sytuację. Już stamtąd nie wrócił, bo został zatrzymany i decyzją sądu aresztowany tymczasowo na 3 miesiące. Głównym zarzutem miały być nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej w poprzednich wyborach parlamentarnych. Sprawa jest w toku.

Zmiana komendanta policji i oskarżenia

Najpierw na naszych łamach opublikowaliśmy artykuł o prywatnym akcie oskarżenia, który były zastępca komendanta Komisariatu Policji w Rydułtowach Janusz Kubiak skierował wobec zastępcy komendanta Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim Adama Marekwicy. W tekście opisaliśmy konflikt i ogólną sytuację w wodzisławskiej Policji, a później do sprawy odniósł się też Adam Marekwica, który przedstawił swój punkt widzenia i wyjaśnienia. Było to preludium do zmian, które zaszły później w komendzie. Na emeryturę odszedł komendant Wiesław Dryja, który w rozmowie z naszymi dziennikarzami podkreślał, że nie była to jego decyzja. Krótko przed wyborami parlamentarnymi były komendant wytoczył mocne działa przeciwko byłemu już posłowi PiS Adamowi G. Ostatecznie nowym komendantem wodzisławskiej Policji został Dariusz Zajda.

Zbiórka dla Nikoli

To wielki dzień dla rodziny, bliskich, przyjaciół i wszystkich zaangażowanych w zbiórkę na leczenie Nikoli Zebrali z Wodzisławia. Zebrano 100% potrzebnej kwoty – ponad 5 mln 300 tysięcy złotych! Dziewczynka będzie mogła polecieć do Bostonu na operację serca. Tylko w serwisie Siepomaga odnotowano ponad 97 tysięcy wpłat. Mieszkańcy regionu po raz kolejny okazali wielkie serca wspierając dziewczynkę organizując mnóstwo akcji charytatywnych, włączając się w szereg działań, wydarzeń. Cel był jeden – zebrać pieniądze na leczenie. I właśnie został osiągnięty tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Sukces zbiórki dla Mikołajka

Tysiące oczu wpatrzonych w zielony pasek zbiórki, który z minuty na minutę, z sekundy na sekundę zbliżał się do upragnionego celu. Rodzice Mikołaja Kubali, bliscy, przyjaciele i tysiące osób zaangażowanych w zbiórkę, życzliwych, śledziło finał akcji, wymieniając się informacjami, jak niewiele zostało do końca. I niedługo później ciesząc się, że to już – zebrano pieniądze na najdroższy lek świata. Chłopiec dzięki niemu otrzymał szansę na życie i zdrowie. Ostatecznie zebrano prawie 9 mln zł, a Mikołaj otrzymał wyjątkowy prezent na swoje 1. urodziny.

Leśnica zanieczyszczona przez głupotę

Do naszej redakcji zaczęły napływać wiadomości i telefony od zaniepokojonych Czytelników, którzy zwracali uwagę na zanieczyszczenie Leśnicy w Wodzisławiu Śląskim. Potwierdziliśmy, że stan rzeki znacznie się pogorszył. Jak się okazało, zanieczyszczenie zostało spowodowane przez awarię kolektora ściekowego w Radlinie II. Było to spowodowane działalnością chuliganów, którzy otworzyli wieko kolektora i wrzucili tam głaz o średnicy ponad 30 cm. Sam kolektor ma średnicę 50 cm, więc częściowo przyjmował ścieki, jednak sporo wydostawało się na zewnątrz. Ostatecznie awarię usunięto, a rzeka się oczyściła.

Bez pediatrii, bez chirurgii, bez dyrektora

To niekończąca się opowieść, bo w wodzisławsko-rydułtowskim szpitalu oddziały pediatrii i chirurgii na przemian były zawieszane i otwierane, głównie ze względu na braki kadrowe. Internę z Rydułtów przeniesiono też do Wodzisławia Śląskiego. 30 marca zarząd powiatu przyjął rezygnację ze stanowiska dyrektora Krzysztofa Kowalika. Rozpisano konkurs i nowym dyrektorem został dr Cezary Tomiczek.

129 dni

W Rydułtowskim Centrum Kultury odbyła się premiera publikacji „129 dni – podobóz Charlottegrube. Niemieckie zbrodnie w Rydułtowach”, w której szeroko opisano działające w latach 1942-1945 niemieckie obozy koncentracyjne w Rydułtowach. Przygotowana książka była dalszym krokiem, po spektaklu „92 dni” Teatru SAFO sprzed kilku lat. Spektakl opierał się na wspomnieniach mieszkańców, na temat działających w Rydułtowach małych obozów koncentracyjnych, w tym dwóch filii obozu Auschwitz-Birkenau. W obozach tych ulokowano więźniów, których kierowano do pracy przymusowej w kopalni oraz innych zakładach. Publikację we fragmentach prezentujemy również na łamach Nowin Wodzisławskich.

Wygrani i przegrani w wyborczym wyścigu

Jesienne wybory parlamentarne przyniosły sporo zaskoczeń. Najpierw z list PiS zniknęli urzędująca senator PiS Ewa Gawęda oraz jej mąż (co miało związek z jego późniejszym zatrzymaniem). Później Ewa Gawęda jednak wystartowała do senatu, ale jako kandydatka bezpartyjna, choć z poparciem PiS, które ostatecznie nie wystawiło swojego kandydata do senatu w okręgu. Te zabiegi jednak nie pomogły, bo zwycięzcą okazał się Henryk Siedlaczek, kandydat Paktu Senackiego (KO, Lewica, Trzecia Droga). W jesiennych wyborach mandat posła uzyskali: (KO) Krzysztof Gadowski, Gabriela Lenartowicz, Marek Krząkała, (PiS) Michał Woś, Paweł Jabłoński, Grzegorz Matusiak, Bolesław Piecha, Roman Fritz (Konfederacja) oraz Łukasz Osmalak (TD). Po wyborach powiat wodzisławski pozostał bez parlamentarzystów. Mandatu posła nie uzyskali Mieczysław Kieca oraz Teresa Glenc. Wybory spowodowały także zmianę na stanowiskach urzędniczych, bo Henryk Siedlaczek zwolnił funkcję sekretarza w Marklowicach. Został nim Zbigniew Gamza, dotychczasowy sekretarz Wodzisławia Śląskiego, więc tam powstał kolejny wakat. Nowym sekretarzem Wodzisławia została Anna Szweda-Piguła, dotychczasowa dyrektor Centrum Rozwoju Miasta.

Plany na atom tuż za granicą

Spółka ČEZ (właściciel Elektrowni Dziećmorowice, tuż przy granicy) wytypowała pod koniec lutego lokalizacje dla kolejnych reaktorów atomowych SMR (na okres po 2035 r.) – są to tereny obecnych elektrowni węglowych Tušimice w kraju usteckim i ... Dziećmorowice właśnie. Informację tę potwierdziły czeskie media. Przy czym portal Oenergetice.cz napisał, że obie wspomniane lokalizacje zostały wskazane wstępnie. ČEZ zamierza badać i monitorować te miejsca, aby ostatecznie stwierdzić, że nadają się one na lokalizację elektrowni jądrowej.