Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (1208) Data wydania: 16.01.24
Czytaj e-gazetę

Rekordowe zapotrzebowanie na energię elektryczną

KRAJ 9 stycznia padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Wedługo danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Energetycznymokoło 9.30 wyniosło 28,6 GW (dokładnie 28 660 MW). Tym samym został pobity dotychczasowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną, który odnotowano w lutym 2021 r. Wynosił on 27,6 GW. Nowy rekord związany jest z niskimi temperaturami oraz... coraz powszechniejszym stosowaniem pomp ciepła.

„Wtorkowe maksima może i stanowiły wyzwanie, ale żadnej krytycznej sytuacji nie było. Zapotrzebowanie udało się pokryć głównie dzięki krajowym źródłom wytwórczym, przede wszystkim blokom węglowym” – ocenia portal Energetyka24.com

Również 10 stycznia utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na energię – nadal jest ono na poziomie momentami powyżej 28 GW. Jak ocenia Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, „przyczyną tak dużego zapotrzebowania na energię elektryczną są silne mrozy, które powodują konieczność dogrzewania domów urządzeniami elektrycznymi. Większość pomp ciepła w takich temperaturach korzysta z dodatkowych grzałek elektrycznych, które drastycznie zwiększają zużycie energii”.

Wczorajsze i dzisiejsze zapotrzebowanie jest większe niż generacja energii w polskich elektrowniach. Jak podaje PSE, w okresie rekordowego zapotrzebowania elektrownie i elektrociepłownie węglowe oraz gazowe pracowały z mocą około 23 GW, a farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne (głównie fotowoltaika, bo wiatraki z powodu braku wiatru praktycznie nie produkowały energii) z mocą około 3,4 GW. Import energii elektrycznej wynosił 1,3 GW. – Import był daleki od rekordowego – wskazuje portal Energetyka24.com, która przypomina, że rekord wynosi do tej pory 4,5 GW. Portal ten zauważa, że to fotowoltaika przyniosła oddech systemow, bo bez niej trudniej byłoby uzupełnić niedobory prądu. Niemniej jednak podstawą w takich sytuacjach jest produkcja energii w blokach węglowych, gdzie wyprodukowano wczoraj 80% energii. „To pokazuje doskonale jak bardzo istotne są stabilne, krajowe źródła energii” – ocenia Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla. Przejście suchą stopą przez mroźne dni gwarantują bloki węglowe. – „Których jednak w najbliższych latach będzie ubywać” – przypomina Enmergetyka24.com

Wzrost produkcji energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych przełożył się na wysoką emisyjność elektroenergetyki. Każda kilowatogodzina, zużywana 9 stycznia, wiązała się z emisją około 900 – 1000 g ekwiwalentu CO2.

(art)