Prawidłowa gospodarka wodna to wielka korzyść dla rolnictwa
Intensywne deszcze występujące w krótkim czasie i nadmiar wody powodują szkody w uprawach. Można temu zapobiegać poprzez odpowiednią gospodarkę wodno-melioracyjną, bez której rolnictwo narażone jest na straty. Sytuacja ta znana była dotychczas na terenach powodziowych, czyli głównie w miejscowościach położonych blisko rzeki. W ostatnich latach intensywne ulewy występują również na innych obszarach. Problem nadmiaru wody jest zatem bardzo ważny.
– Gospodarka wodna to nie tylko melioracje w szerokim tego słowa znaczeniu, to bardzo ważna część składowa odnosząca się do rolnictwa. Prawidłowa gospodarka wodno-melioracyjna to wszechstronne korzyści obejmujące rolnictwo w odniesieniu do urządzeń nawadniających oraz drenarskich, które mają ogromny wpływ na produkcję roślinną. Urządzenia wodno-melioracyjne różnego typu i przeznaczenia na terenach naszych wiejskich rolniczych gmin powinny spełniać kilka funkcji. Pierwszą jako nawadniającą a zarazem spowalniającą odpływ wód z terenów rolnych, drugą z kolei odprowadzającą dotyczącą zminimalizowania strat spowodowanych przez żywioł wodny, który w ostatnich latach jest częstym zjawiskiem. Pewne rozwiązania należy zastosować i wprowadzać na terenach przygotowanych w sposób naturalny wykorzystując ukształtowanie terenu poprzez rozbudowę urządzeń nawadniających wykorzystanych w okresach suszy oraz odwadniających a także systemów małej retencji umożliwiających magazynowanie (retencjonowanie) zasobów wodnych. Przykładem jest rolnicza miejscowość Olza w Gminie Gorzyce, która ze względu na swe położenie w nizinie nadodrzańskiej w sposób szczególny jest narażona na zagrożenia wodne. Istniejąca na tym terenie sieć urządzeń melioracyjnych wchodząca w skład małej retencji wymaga na dzień dzisiejszy regulacji prawno-własnościowych, podjęcia daleko idących decyzji, a także nakładów finansowych w kierunku odtworzenia istniejącego systemu. W dobie zmian klimatycznych gospodarka wodna stała się sprawą bardzo ważną, od której nie ma odwrotu – mówi nam sołtys Olzy Józef Sosnecki, który od wielu lat zajmuje się tym tematem.
Urządzenia melioracyjne – obowiązek ich utrzymania
Znaczenie urządzeń melioracyjnych będzie w najbliższych latach wzrastać w wyniku anomalii pogodowych, pojawiania się gwałtownych opadów, a w związku z tym powodzi lub długotrwałej suszy. Zjawiska te będą miały poważny wpływ na kondycję rolnictwa i nie tylko. Obok funkcji wspierającej rolnictwo dotyczącej produkcji roślinnej, pełnią również funkcję przeciwpowodziową. Utrzymanie urządzeń melioracyjnych spoczywa na właścicielach gruntów, jeżeli w/w urządzenia należą do spółek wodnych na terenie gminy – to do tej spółki. Właściciele gruntów powinni pamiętać, aby urządzenia te spełniały swoje zadanie. Muszą być utrzymane w odpowiednim stanie technicznym. Prace związane z utrzymaniem dotyczą czyszczenia, wykaszania, odmulania niwelacji po to aby utrzymać odpowiednią drożność umożliwiającą odpływ wód opadowych i roztopowych. Niestety bardzo często właściciele gruntów zapominają o swoich obowiązkach, tym samym urządzenia melioracyjne nie spełniają swojej funkcji, przynosząc więcej strat niż korzyści – dodaje Sosnecki.
Problemem są nie tylko intensywne deszcze, ale także susze, które mają wpływ na uprawy i dotykają bezpośrednio rolników, W tym przypadku urządzenia melioracyjne mogą w znacznym stopniu okazać się pomocne ze względu na gromadzenie wody, istotna może się okazać mała retencja.
FK