Koło naukowe na studiach, czyli w jaki sposób studenci mogą być aktywni na swojej uczelni.
WODZISŁAW ŚL. Studenckie koła naukowe zrzeszają studentów, którzy chcą być aktywni, rozwijać się i podejmować działania naukowe. Jest to okazja by móc podjąć wyzwania, poszerzyć wiedzę, jest to także możliwość nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni.
Przykładem takich możliwości są koła naukowe działające w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Wodzisławiu Śląskim. Studenci uczelni mogą poszerzać swoje horyzonty w Kole Naukowym Pedagogiki Resocjalizacyjnej „De iure”, którego opiekunem jest dr Danuta Jurczyk oraz Kole Naukowym Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej „Genius Loci”, opiekunem jest dr Norbert Niestolik. Działalność tych kół realizowana jest m. in. poprzez organizowanie konferencji naukowych. Jedną z nich była kwietniowa konferencja „Mechanizmy Stresu i sposoby radzenia sobie z nim”, która odbyła się w wodzisławskim Pałacu Dietrichsteinów. Zaproszeni zostali uczniowie szkół średnich, których czekało niewątpliwie stresujące wydarzenie jakim jest matura. Konferencja została oficjalne rozpoczęta przez dziekan uczelni AHE mgr. Elżbietę Trojniar, a słowo wstępne należało do dr Danuty Jurczyk, inicjatorki wydarzenia. Gościem specjalnym oraz merytorycznym moderatorem dyskusji była prof. Jadwiga Jośko-Ochojska- lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog, specjalista zdrowia publicznego, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, która przedstawiła mechanizmy stresu i w jaki sposób działa na organizm, a także jak próbować sobie z nim radzić.
- Zostałam zaproszona dlatego, że zajmuję się stresem ponad 40 lat. Jestem lekarzem, neurofizjologiem i specjalistą zdrowia publicznego, więc przedstawiam stres z różnych perspektyw. Negatywne skutki przewlekłego stresu są wtedy, kiedy nie radzimy sobie z nim, kiedy czujemy się bezradni i stale powtarzamy: „Nie damy rady.” Wówczas powstają zmiany fizjologiczne, a nawet anatomiczne w naszych narządach i zaczynamy chorować na różne choroby fizyczne i psychiczne. Jeżeli jednak weźmiemy swoje życie w swoje ręce i zaczniemy radzić sobie ze stresem, będziemy aktywni ruchowo i będziemy się zdrowo odżywiać, czyli zmienimy przekonanie na: „Dam radę”, to będziemy mogli żyć w lepszym zdrowiu i samopoczuciu. Ogromną rolę pełnią wtedy dobre myśli, emocje i uczucia. To one są przyczyną korzystnych zmian w układzie odpornościowym i mózgu. To one wywołują pozytywne zmiany w naszych tkankach, komórkach, jądrach komórkowych, chromosomach, a nawet w funkcjonowaniu naszych genów i DNA - mówiła prof. Jadwiga Jośko Ochojska.
Po bardzo ciekawym wykładzie odbył się panel dyskusyjny, na którym uczniowie szkół mogli zadawać pytania. Następnie uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Jedna z nich miała możliwość wzięcia udziału w interesujących warsztatach z praktycznym wykorzystaniem elementów metody Carla Orffa, które poprowadził dr Kamil Wilk. Druga połowa mogła wziąć udział w warsztatach profilaktyki stresu przed egzaminami i maturami „ Tylko spokojnie”, prowadzącymi byli studenci Koła Naukowego „De iure”- przewodnicząca koła Agnieszka Ochojska, Marcin Ochojski, Martyna Możdżeń, Karina Martini, Marzena Widenka. To tylko jeden z przykładów działalności kół naukowych, które dają studentom wiele możliwości rozwoju ponieważ koła aktywnie włączają się także w różnego rodzaju akcje charytatywne czy kiermasze mające na celu świadczenie pomocy na rzecz potrzebującym. Przykładem może być kiermasz bożonarodzeniowy, którego celem było wsparcie wychowanków Domu Dziecka w Rybniku, który odbył się w grudniu na wodzisławskiej uczelni.
oprac. Marzena Widenka