Interpelacje, zapytania, oświadczenia i pytania w sprawach bieżących. Co robili posłowie z naszego okręgu?
REGION Od kilku dni trwa przerwa w pracy Sejmu, w sierpniu nie są planowane posiedzenia. Niektórzy posłowie wyjechali na wakacje, niektórzy pozostali w swoich okręgach. Sprawdziliśmy, jakie interpelacje, zapytania, oświadczenia i pytania w sprawach bieżących złożyli parlamentarzyści z naszego regionu.
15 października został wybrany Sejm X kadencji. O mandat ubiegało się wielu kandydatów, ale tylko 360 z nich może poszczycić się legitymacjami poselskimi. Posłowie oprócz immunitetu mają również inne prawa. Oczywiście sprawa nie jest taka prosta, bo każda aktywność musi być w pewnych ramach, zarówno jeśli chodzi o przepisy funkcjonowania Sejmu, jak i partyjną dyscyplinę. Poseł będący w koalicji, która tworzy rząd raczej nie może sobie pozwolić na jego krytykę, chyba, że ma już plany opuszczenia koalicji lub jest to krytyka ustawiona. Poseł opozycji zaś ma większą swobodę w krytyce rządu i działań parlamentarzystów z koalicji rządowej.
Aktywność poselska to jednak nie tylko wystąpienia w Sejmie i mediach. Posłowie mają prawo do wnoszenia projektów ustaw, są to tzw. poselskie projekty ustaw (każdy projekt musi podpisać co najmniej 15 posłów). Mają również prawo do składania interpelacji, zapytań, pytań w sprawach bieżących i oświadczeń.
Interpelacje dotyczyć powinny jakiegoś problemu o zasięgu ogólnopolskim np. zmiany przepisów w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Tutaj jako przykład można podać intrerpelację posła Pawła Jabłońskiego w sprawie opieki stomatologicznej w szkołach (nr w rejestrze sejmowy 2449).
Zapytania dotyczą raczej problemu lokalnego typu problem finansowy danej kopalni itd. Przykładem jest zapytanie grupy posłów w sprawie ograniczenia negatywnych skutków działalności związanej z rozbiórką hałdy przy szybie Leon II w Rydułtowach (zapytanie to zostało złożone przez Krzysztofa Gadowskiego, Michała Gramatykę, Marka Krząkałę, Gabrielę Lenartowicz, Łukasza Osmalaka, Kamila Wnuka).
Oświadczenia mogą dotyczyć różnych spraw: prawnych, obyczajowych, okolicznościowych, polityki krajowej czy UE itd. Przykładem takiej aktywności jest oświadczenie Michała Wosia w sprawie protestu rolników i polityki klimatycznej UE czy oświadczenie Romana Fritza w sprawie tragedii Górnego Śląska w latach 1939-1945.
W okręgu nr 30, który składa się z powiatów mikołowskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, rybnickiego oraz miast na prawach powiatu: Rybnika, Jastrzębia-Zdroju i Żor do Sejmu "wchodzi" dziewięciu posłów. Nasz okręg reprezentują: Roman Fritz z Konfederacji, Krzysztof Gadowski z KO, Paweł Jabłoński z PiS, Marek Krząkała z KO, Gabriela Lenartowicz z KO, Grzegorz Matusiak z PiS, Łukasz Osmalak z Polski 2050 - TD, Bolesław Piecha z PiS i Michał Woś z PiS.
Dotychczas odbyło się siedemnaście posiedzeń Sejmu X kadencji. Niektóre posiedzenia trwały więcej niż kilka dni. Tak było w przypadku pierwszego posiedzenia, które odbyło się w dniach 13, 14, 21, 22, 28 i 29 listopada oraz 6, 7, 11, 12, 19, 20 i 21 grudnia 2023 r. Zazwyczaj jednak posiedzenie Sejmu trwa trzy-cztery dni.
(FK)
Aktywność poselska
Poniżej przedstawiamy w kolejności alfabetycznej wykaz interpelacji, zapytań, oświadczeń oraz pytań w sprawach bieżących:
- Roman Fritz – 30 oświadczeń
- Krzysztof Gadowski – 10 interpelacji, 1 zapytanie, 5 pytań w sprawach bieżących
- Paweł Jabłoński – 69 interpelacji, 22 zapytania i 3 pytania w sprawach bieżących
- Marek Krząkała – 19 interpelacji, 3 zapytania
- Gabriela Lenartowicz – 11 interpelacji, 2 zapytania, 2 pytania w sprawach bieżących
- Grzegorz Matusiak – 4 interpelacje, 1 zapytanie
- Łukasz Osmalak – 20 interpelacji, 2 zapytania, 14 pytań w sprawach bieżących, 1 oświadczenie
- Bolesław Piecha – 2 interpelacje
- Michał Woś – 58 interpelacji, 5 zapytań, 5 oświadczeń