Wakacyjne wydarzenia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubomi
W okresie wakacyjnym lubomska biblioteka przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. W ostatnim czasie odbył się piknik przy współpracy z kołem gospodyń wiejskich.
– Gminna Biblioteka Publiczna jest czynna w wakacje i ma w swoim programie wiele ciekawych wydarzeń skierowanych do dzieci jak również dorosłych. W ostatni wtorek (30.07.) na nowym parkingu przy OSP i GOKSiR Lubomia odbył się piknik. Wspólnymi siłami, z pomocą Koła Gospodyń Wiejskich z Lubomi udało nam się zorganizować świetny piknik połączony z czytaniem, zabawą, malowaniem farbami na folii, a finalnym słodkim zakończeniem była degustacja pysznych gofrów, które upiekły dla nas Panie z lubomskiego Koła Gospodyń. Pogoda dopisała, więc mogliśmy wszystko zorganizować pod nową wiatą na parkingu przed OSP Lubomia. Dzięki zaangażowaniu przewodniczącej KGW pani Wiesi Lindner i pomocy pani Gabrysi Jańskiej oraz pani Małgosi Laszczkowskiej udał się nasz zamierzony plan. Piknik został zorganizowany ze środków dotacji Gminy Lubomia – mówi dyrektor Joanna Pytlik Primus.
Praca z obrazem i tekstem
– Wcześniejsze (09.07) wakacyjne zajęcia w bibliotece odbyły się w innej formie niż zwykle, a mianowicie było przedstawienie baśni "O wilku i siedmiu koźlątkach" teatrzykiem KAMISHIBAI. Kami znaczy papier, Shibai znaczy teatr – KAMISHIBAI to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Ta forma pracy z obrazem i tekstem jest intensywnie wykorzystywana przez wiele placówek edukacyjnych w Europie. Prowadzącemu warsztaty dla grup dzieci, kamishibai pozwala na wiele kreatywnych i edukacyjnych aktywności w zależności od wieku dzieci. Od samodzielnego tworzenia ilustracji, do opracowywania treści dowolnej bajki, opowiadania, bądź lektury. Taka forma pracy z dziećmi to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda, dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania. Kamishibai to nowatorskie metody nauczania zachęcające do kreatywności, podnoszenie skuteczności kształcenia poprzez twórcze działania, promowanie czytelnictwa; wspieranie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i inicjatyw prowadzonych pod hasłem ''czytamy dzieciom". Teatrzyk został zakupiony ze środków Gminy Lubomia „Programu przeciwdziałania alkoholizmowi” – dodaje pani dyrektor.
Promocja czytelnictwa przez muzykę
Nie zabrakło również zajęć w rytmie muzyki i tańca. We wtorek 16.07. odbyło się kolejne wakacyjne "Wspólne czytanie z GOKSIR– em". Odwiedziła nas pani Nadia Bober – solistka zespołu Mix Orchestra działającym przy GOKSiR Lubomia, konferansjerka, nauczycielka. Dzieci miały możliwość poznania instrumentów muzycznych, m. in. był to klarnet, fortepian, trąbka, tamburyno, harfa, gitara, wzorując się informacjami z książki Anity Głowińskiej „Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny”. Pani Nadia odczytała opowiadanie o Kici Koci, a w następnej części spotkania dzieci wytańczyły ulubione piosenki w rytm układu muzycznego wraz z panią Nadią.
Puzzle to nie tylko zabawa
– Na innym spotkaniu wakacyjnego "Wspólnego czytania z GOKSiR– em" dzieci musiały trochę pogłówkować i układały puzzle, głównie z bohaterami swoich ulubionych bajek i baśni. Wśród nich znalazły się m.in. : Kicia Kocia, Świnka Pepa, Księżniczki Disneya, Barbie, Trefliki, Kraina Lodu,Królewna Śnieżka i inne. Układanie puzzli to nie tylko zabawa, ale także cenny trening dla rozwijającego się mózgu dziecka. Korzyści płynące z tej aktywności to także wspieranie rozwoju dziecka czyli poprawę koncentracji, umiejętności społecznych, pamięci, umiejętności wypowiadania się i rozwijania mowy, umiejętności rozwiązywania problemów, a także koordynacji wzrokowo– ruchowej. My dostosowaliśmy puzzle do wieku i umiejętności naszych podopiecznych, aby każdy mógł się wykazać i dobrze bawić jednocześnie – informuje pani dyrektor.
Oferta wakacyjna
– Każdego roku w okresie wakacyjnym czy ferii zimowych biblioteka w Lubomi oferuje szeroki wachlarz zajęć dla dzieci. Współpracujemy z GOKSiR– em, dzięki uprzejmości dyrektora Pana Jarosława Wieczorka możemy korzystać z większych pomieszczeń, łączymy zajęcia plastyczne z bibliotecznymi. Współpracujemy również z Przedszkolami naszej Gminy, czego owocem są ciągle nowi najmłodsi czytelnicy. Już teraz zapraszamy do Biblioteki na warsztaty Lego zorganizowane dla dzieci 20 sierpnia o godz. 11.00. Natomiast dla wszystkich dorosłych jak również uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano spotkanie i wystawę artystki – malarki pani Edyty Zadwornej, która pochodzi z Lubomi. Spotkanie organizuje GOKSiR, 9 sierpnia o godz. 17.00 na dużej sali – kończy dyrektor lubomskiej biblioteki.
GBP w Lubomi