Kącik ZUS
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim
Przeczytałam, że w szkole prywatnej można uczyć na umowie zleceniu będąc na świadczeniu . Chciałam się upewnić, czy to prawda, czy też można pracować 4 godziny, czy można więcej?
Prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu w razie podjęcia pracy w placówkach oświatowych wymienionych w art. 1 ustawy – Karta Nauczyciela. Powyższe dotyczy stosunku pracy – zawieranego na podstawie umowy o pracę. Szkoła prywatna jest również wymieniona w art. 1 Karty Nauczyciela. W takim przypadku nie ma znaczenia wysokość uzyskiwanego przychodu czy charakter wykonywanej pracy.
Natomiast podpisanie umowy cywilno-prawnej, jaką jest umowa zlecenia, czy to z placówką oświatową czy też z innym podmiotem, nie powoduje automatycznego zawieszenia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. W takiej sytuacji ważny jest przychód uzyskiwany z takiej umowy, ponieważ po przekroczeniu określonych przepisami kwot świadczenie zostanie zmniejszone lub zwieszone.
Tygodniowa liczba godzin, na jaką zawarta jest umowa zlecenie nie ma związku z zmniejszeniem czy zawieszeniem nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego – ważny jest tylko przychód.
Zasady zawieszalności świadczeń ze względu na osiągane przychody można znaleźć informacje na ten temat znajdują się także na naszej stronie internetowej: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/zmniejszenie-lub-zawieszenie-swiadczen-pracujacych-emerytow-i-rencistow
Czy nauczyciel przebywający pół roku na rencie przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma szanse na otrzymanie emerytury z rekompensatą? Przed dniem 1 stycznia 2009 roku pracowałam w szczególnych warunkach 18 lat.
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która spełnia następujące warunki:
• przed 1 stycznia 2009 r. pracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat,
• nie ma ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury, np. z Karty Nauczyciela, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ani emerytury pomostowej,
• wystąpi z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).
Renta z tytułu niezdolności do pracy nie jest przeszkodą w uzyskaniu prawa do rekompensaty, jeśli spełnione są pozostałe warunki, opisane powyżej.
Prowadzę firmę, czy w związku z tym, że mam nieco długu w ZUS, to nie będę miał prawa do wypłaty zasiłku opiekuńczego na chorą żonę?
Zasiłek opiekuńczy otrzyma osoba prowadząca działalność gospodarczą o ile płatnik nie ma zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne albo kwota zadłużenia nie będzie przekraczała 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli stwierdzimy, że płatnik nie opłacił składek, a jego zadłużenie jest wyższe niż 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę, (określonego w odrębnych przepisach), to do czasu spłaty całości zadłużenia (stan zadłużenia ustala się na dzień powstania prawa do świadczenia), to świadczenie nie przysługuje płatnikowi. Jeżeli spłaci w całości zadłużenie w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia, to świadczenie to przysługuje za cały okres. Jeżeli nie spłaci w całości zadłużenia w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia, prawo do świadczenia przedawni się. Jeśli zadłużenie spłac w całości po upływie 6 miesięcy, to prawo do świadczenia za dalszy okres będziesz miał dopiero od dnia spłaty całości zadłużenia.