Rozmawiali o pieniądzach dla Śląska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
REGION W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji, której pracami kieruje poseł Krzysztof Gadowski. Podkomisja działa w ramach Komisji ds. Unii Europejskiej.
W pierwszej części posiedzenia zaprezentowano działania związane z uruchomieniem Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego.
O terminach związanych z powstaniem spółki Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego opowiedziała dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu - Joanna Pauly. Wyjaśniła ona także opóźnienia w uruchomieniu funduszu, a tym samym uruchomienie środków dla regionu. Wynikały one m.in. z nieprawidłowości, w tym podpisanie umowy inwestycyjnej niezgodnie z ustawą, a także z niekompetencji zarządu. - Od kwietnia do czerwca powołaliśmy większość rady nadzorczej. Dzięki temu, że mieliśmy już sześć osób, udało się podejmować działania związane ze skompletowaniem zarządu - wyjaśniała Joanna Pauly, która po lipcowych zmianach także została oddelegowana do pracy w zarządzie spółki. Zgodnie z zapowiedzią, wybór prezesa oraz wiceprezesa spółki ds. finansowych ma nastąpić w listopadzie i grudniu.
Fundusz ma na celu wspieranie procesu transformacji regionu oraz podmiotów, które muszą stawić czoła negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym wydobycia węgla kamiennego. Tworzone tak miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą wskutek likwidacji kopalń. Powstanie funduszu przewidziano w umowie społecznej dla górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 roku. Według obecnych prognoz wybór pierwszych projektów do wsparcia przez Fundusz powinien być możliwy w drugim kwartale 2025 roku, kiedy już zarówno rada nadzorcza, jak i zarząd spółki będą kompletne.
Druga część posiedzenia upłynęła w temacie wdrożenia Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) w innych regionach, takich jak dolnośląski, łódzki, małopolski oraz wielkopolski. Poruszono kwestie wyzwań przed jakimi stoją regiony ubiegające się o pozyskiwanie środków europejskich oraz zagrożenia związane z efektywnym wykorzystaniem tychże.
(ska)