Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (33) Data wydania: 26.06.07

Nie tylko żony swoich mężów

O Ślązaczkach, które nie stały tylko „przy blasze” z Hanną Honysz, rybniczanką, studentką historii i socjologii, rozmawia Tomasz Ziętek.

Rozmawiamy na skwerze im. Rozalii Biegeszowej – jednej z nielicznych rybniczanek trwale wpisanych w historię naszego miasta.

– Kobiety są w niej wyjątkami. Dlaczego?
– No cóż, nie da się ukryć, że to mężczyźni dominują w dziejach społecznych i politycznych. Mężczyźni – historycy zauważali tylko to „męskie” oblicze historii. W tej chwili zaczyna się to zmieniać, historią coraz szerzej interesują się kobiety.

– I jak radziły sobie z tym kobiety w początkach XX wieku?
– Nie uważały się za nieszczęśliwe. Były wychowywane przez swoje matki do pełnienia określonych życiowych ról i w nich czuły się dobrze. Na początku XX wieku tylko ok. 10% z nich miało aspiracje do zdobycia określonego zawodu. Po ukończeniu szkoły powszechnej przez kilka lat pracowały, bardzo często na tzw. „służbie”. Po wyjściu za mąż najczęściej kończyła się ich „zawodowa kariera”. Dla ówczesnego, śląskiego męża ujmą było, gdy żona musiała pracować. Wyjątkiem była sytuacja, kiedy mąż był niezdolny do pracy.

– Czy świat ówczesnych pań kończył się „przy blasze” tzn. piecu?
– Z pewnością nie! To właśnie matki wpajały dzieciom wzorce narodowe. Nawet, gdy dziecko uczyło się w niemieckiej szkole, to w domu od matki, uczyło się polskiej mowy, nawet czytało polskie książki. Okazuje się, że to matki miały realny wpływ na wychowanie młodych patriotów, którzy później, jako żołnierze trafili na karty historycznych opracowań! Oprócz tego grupa szczególnie aktywnych kobiet uczestniczyła w życiu społecznym,. Dobrym przykładem może być tu moja prababcia, Anna Białasowa, z domu Wiechuła, która m.in. w Knurowie zakładała Towarzystwo Polek.

– Czyli Ślązaczki nie były tylko „żonami swoich mężów”?
– Śląskie kobiety z pewnością miały swoje życie, które toczyło się w ich własnym gronie. Spotykały się, pomagały sobie wzajemnie, prowadziły sąsiedzkie życie. Na pewno cechowała je solidarność. I najczęściej to one decydowały o większości spraw w gospodarstwie domowym. Mąż zarabiał pieniądze, a do jego żony należał ich podział na wydatki. To ona decydowała, na co przeznaczyć najczęściej skromny, domowy budżet. Wyznaczała nawet mężowi pewną ilość pieniędzy, które mógł on przeznaczyć na papierosy czy alkohol. Tylko o większych zakupach małżonkowie decydowali wspólnie. Taki podział utrzymał się zresztą długo, dość powszechny był jeszcze w latach siedemdziesiątych.

– A jak wygląda sytuacja dzisiejszych kobiet?
– Dzisiejsza kobieta może czuć się spełniona nie tylko podejmując karierę zawodową. W rodzinie z tradycyjnym, śląskim podziałem ról także może czuć się szczęśliwa. Najważniejsze jednak, że może realizować swoje ambicje, kształcić się. W dzisiejszej sytuacji społecznej jest ważne, by kobiety miały jakieś zabezpieczenie materialne. Małżeństwa nie są już tak trwałe jak kiedyś. Zmniejszyła się też liczba dzieci. Kobieta może starać się pogodzić pracę zawodową z udanym życiem rodzinnym.

Tomasz Ziętek