Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (33) Data wydania: 26.06.07

Słońca jak na lekarstwo

Jak bezpiecznie się opalać i korzystać z uroków lata radzi Agnieszka Rek, kosmetyczka i kosmetolog z Rybnika.

Właśnie rozpoczęło się lato, a wraz z tą porą roku pojawia się problem – opalanie. Pomimo ostrzeżeń lekarzy dermatologów moda na opalanie trwa od wielu lat.

Widać to zwłaszcza w słoneczne dni nad morzem, w górach, ale i na odkrytych basenach w centrum miast. Wiele osób twierdzi, że opalenizna poprawia im wygląd i samopoczucie. Niestety opalanie z roku na rok jest coraz to bardziej niebezpieczne. Szczególnie zagrożone poparzeniami są małe dzieci (do 5 lat) i osoby o jasnej karnacji (zwłaszcza te z piegami i rudymi włosami). Skutki takich poparzeń, jeżeli nie pojawią się od razu, to mogą pojawić się po paru latach w postaci brzydkich przebarwień, głębokich zmarszczek (tzw. fotostarzenie) czy nowotworów skóry.

Światło, ciepło i... niebezpieczeństwo

  • Promieniowanie słoneczne jest źródłem światła i ciepła. Zawiera też szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV). Promieniowanie to możemy podzielić następująco:
  • UVA – 320-400 nm, stanowi 95% promieniowania słonecznego, odpowiada za 10-20% uszkodzeń skóry
  • UVB – 290-320 nm, stanowi ok.5% promieniowania słonecznego, odpowiada za 80-90% przypadków poparzeń, fotostarzenie i raka skóry
  • UVC – 100-290, prawie w całości pochłaniane przez warstwę ozonową, działa antybakteryjnie.

Szyby nas nie chronią

  • Intensywność promieniowania zależy od wielu czynników, m.in. od:
  • pory dnia – największe jest wtedy, gdy słońce znajduje się nad naszymi głowami, pomiędzy godziną 11.00 a 15.00, im krótszy nasz cień, tym słońce operuje mocniej
  • pory roku – czyli wiosna i lato, jest to istotne zwłaszcza w klimacie umiarkowanym (północna i środkowa Europa)
  • wysokości nad poziomem morza – na szczytach górskich słońce opala mocniej niż na plaży nadmorskiej.

Trzeba pamiętać też o tym, że chmury nie chronią nas przed promieniami słonecznymi, szyby okienne przepuszczają promieniowanie UVA, wiatr wspomaga opalanie i daje fałszywe odczucie chłodu w upalne dni a niektóre powierzchnie, takie jak witryny sklepów czy tafla wody doskonale odbijają promieniowanie UV.

Jak zapobiegać poparzeniom i szkodliwemu działaniu UV

  • Ważna jest nie tylko ochrona skóry i jej przydatków, ale i oczu oraz głowy.
  • Pół godziny przed ekspozycją na słońce należy miejsca odsłonięte (szczególnie twarz, szyję, dekolt, ramiona i dłonie) zabezpieczyć odpowiednim kremem z filtrem UV. Wybierajmy filtr o co najmniej średniej ochronie (przez pierwsze dni minimum 35 SPF, później 15-20 SPF). Pamiętajmy o tym, że smarowanie kremami ochronnymi musimy powtarzać co 2-3 godziny, po każdym wyjściu z wody (nawet, gdy krem jest wodoodporny) i wtedy, kiedy intensywnie się pocimy.
  • Okulary z filtrem – okulary przeciwsłoneczne kupujmy tylko u optyka, wtedy zapewniamy maksymalną ochronę naszych oczu przed promieniowaniem UV. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie blokować dostęp promieniowania słonecznego w granicach do 400 nm, czyli UVA i UVB.
  • Wychodząc na słońce zabezpieczmy także głowę kapeluszem, czapką czy chustką.
  • Bardzo ważny jest umiar i stopniowe przyzwyczajanie się do słońca, jeżeli wcześniej nie opalaliśmy się, zacznijmy od kilkunastu minut i codziennie o kilka minut przedłużajmy pobyt na słońcu.
  • Pijmy dużo wody – w upalne dni 1,5 litra to niezbędne minimum.

Trzeba pamiętać o tym, że bezpieczne opalanie poza odpowiednią ochroną naszego organizmu przed UV daje równocześnie zdrową i piękną opaleniznę.

Agnieszka Rek