Kobiety za kierownice autobusów
Dzisiaj nie jest aż tak trudno o pracę, jak jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj wystarczy chcieć pracować, a zatrudnienie z pewnością się znajdzie.
We wrześniu zakończy się realizacja projektu „Kobieta aktywna – kobietą jutra”. O jego efektach rozmawiali uczestnicy konferencji podsumowującej prawie dwuletnie działania. – Dzięki koniunkturze, jaka panuje w naszym mieście, nasze projektowe oczekiwania spełniły się – przyznał Jerzy Kajzerek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, który realizował projekt, przy wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy i Urzędu Miasta.
Kobiety jutra
Sto rybniczanek, które przynajmniej dwa lata nie pracowały lub korzystały ze świadczeń pomocy społecznej otrzymało szansę poprawienia swojej sytuacji. Uczestniczki przeszły szkolenia motywacyjne i zawodowe. Oprócz tego, ponad połowa z nich odbyła półroczne praktyki. OPS nawiązał współpracę z jedenastoma firmami, którym opłacano przez sześć miesięcy koszty utrzymania praktykantek. – Nie wszystkie panie się sprawdziły, ale przyjmując kogoś z ogłoszenia też nie wiadomo, jak się trafi – przyznaje Arkadiusz Tracz, zajmujący się ubezpieczeniami, a także prowadzący kilka saloników prasowych i kiosków.
Odzyskała wiarę
W jego firmie szansę zdobycia zawodowego doświadczenia otrzymało sześć uczestniczek projektu. Jedną z nich była Beata Adamowicz, która ukończyła zawodówkę na kierunku gastronomicznym. Udział w projekcie dał jej nowe kwalifikacje, przydatne do pracy w charakterze sprzedawcy. Dzięki temu została zatrudniona w sklepie z markową odzieżą w dużym centrum handlowym. Rybniczanka odzyskała również wiarę w siebie, bo wrócić na rynek pracy po czterech latach przerwy, nie jest łatwo. Teraz chce pójść do szkoły, by uzupełnić wykształcenie. Przestała też obawiać się zmian.
Jak nie ta, to inna
Jak nie ta praca, to inna. Mam nadzieję – podsumowuje Beata Adamowicz.
W sumie ze stu kobiet, które uczestniczyły w projekcie, pracuje 58. Założono, że zatrudnienie znajdzie 40, tak więc wynik jest dużo lepszy od oczekiwań. Lecz mogłoby pracować jeszcze więcej z nich.
– Prawda jest taka, że niektóre panie po prostu nie chcą pracować i nie starają się znaleźć pracy – tłumaczy Sylwia Stępień, koordynatorka projektu.
Zostań kierowcą
Informację tę potwierdza Teresa Bierza, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. – Oferty są, ale część kobiet ciężko zmobilizować do podjęcia jakiejś pracy. Nie znajdują nic odpowiedniego dla siebie i rezygnują – stwierdza. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Panie mają pod opieką małe dzieci, boją się powrotu do pracy po długiej przerwie albo po prostu brakuje im motywacji. Bywa, że zatrudnienie mogą znaleźć w innej branży. Wystarczyłoby, gdyby zmieniły kwalifikacje.
– Przekonujemy kobiety do zmiany zawodów, np. żeby zostały kierowcami autobusów – mówi dyrektor PUP.
Szansą jest także udział w takich projektach jak „Kobieta aktywna – kobietą jutra”, który zyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Niewykluczone, że w przyszłości rybnicki OPS podejmie się realizacji kolejnego projektu.
Beata Mońka