Odrobina bajkowości w świecie pełnym sklepów
Odwiedzając rybnicki Focus Park warto zwrócić uwagę na ścianę naprzeciwko historycznej słodowni. Znajdujący się tam obraz-plakat zaprojektował Rafał Olbiński.
Prace artysty znajdują się w największych światowych galeriach sztuki m.in. w Bibliotece Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie, Suntory Museum w Osace, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Są też ozdobą wielu prywatnych kolekcji.
Ci, którzy nie wybierają się do żadnego z wymienionych miejsc, mogą oczywiście zajrzeć do interenetu, ale tam raczej trudno zobaczyć obraz o rozmiarach 6 na 12 m. A taką szansę mają od niedawna rybniczanie. Jedną ze ścian Focus Parku ozdobiło bowiem okazałe dzieło Rafała Olbińskiego.
Jego autor pochodzi z Kielc. Zanim zmienił nazwisko, nazywał się Józef Rafał Feliks Chałupka (Olbiński to panieńskie nazwisko jego matki).
Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyjechał do Paryża, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Cztery lata po przyjeździe do Ameryki został wykładowcą w prestiżowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Szybko zyskał też uznanie jako ilustrator i malarz. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism, jak: „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”, „Playboy” i „Der Spiegel”.
Olbiński jest uważany za mistrza plakatu operowego. Surrealizm i bajkowość - to cechy charakteryzującego jego prace.
Za swoją twórczość otrzymał ponad 150 nagród. Pisze również wiersze i opowiadania.
(bea)