Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (66) Data wydania: 12.02.08

Internet dla każdego

Rybnik zamierza uczynić poważny krok sprzyjający budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Ma w tym pomóc szerokopasmowa sieć internetowa.
Szybszy,  a być może i tańszy internet, a także możliwość podłączenia się do niego nawet w dzielnicach oddalonych od centrum ma zapewnić miejska sieć szerokopasmowa. 
 
Pomysł na razie wirtualny, ma szansę realizacji w realnym wymiarze. W rankingu konkurencyjności światowych gospodarek Polska nie wypada zbyt dobrze. A jednym z coraz ważniejszych kryteriów oceny jest poziom rozwoju technologii informacyjno–komunikacyjnych. Unia Europejska daje jasne wskazówki. Trzeba stwarzać warunki do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. A temu właśnie służy budowanie społeczeństwa informacyjnego. Coraz więcej polskich miast i regionów zaczyna tworzyć szerokopasmowe sieci internetowe, by zapewnić powszechny i szybki dostęp do internetu. Taki plan ma także Rybnik. Punktem wyjścia ma być zbudowanie sieci szkieletowej, która połączy magistrat z miejskimi jednostkami świadczącymi usługi na rzecz mieszkańców. Połączone zostaną m.in. szkoły, biblioteki, domy kultury i rozmaite instytucje.  Wszystko po to, by szybszy był obieg informacji oraz wydawanie decyzji administracyjnych. Będzie to możliwe m.in. dzięki temu, że włączone do sieci jednostki będą miały dostęp do bazy danych. Pierwszy etap budowy sieci przewiduje połączenie prawie 180 instytucji.  – Miejska sieć stworzy też możliwość podłączenia operatorów komercyjnych, a za ich pośrednictwem mieszkańców, także z bardziej oddalonych od centrum dzielnic – wyjaśnia Adam Fudali, prezydent Rybnika.
 
Ma też nadzieję, że ceny będą konkurencyjne dla aktualnych ofert. – Miasto nie będzie chciało na tym zarabiać. Przychody za korzystanie z sieci  będą przeznaczane na pokrywanie kosztów jej utrzymania –  zapewnia. Cały projekt ma kosztować około 23 mln zł. Miasto ma pieniądze na realizacje pierwszego etapu, na który potrzeba 14 mln zł. W tym roku ma powstać dokumentacja techniczna, którą poprzedzą konsultacje społeczne. – Zakładam, że  rozstrzygnięcie przetargu mogłoby nastąpić latem 2009. Jesienią zaczęłyby się pierwsze prace, a w 2011 r. z sieci zaczęliby korzystać pierwsi użytkownicy – stwierdza prezydent.  Przekonuje też, że powstanie sieci teleinformatycznej nie będzie wymagało „rozkopania” miasta, jak miało i ma to miejsce przy okazji budowy kanalizacji. Sieć zostanie poprowadzona wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. Pierwszy etap inwestycji  obejmie obszary: centrum, Kamienia, Grabowni i osiedla „Wrzosy”, a także zakłada wybudowanie nitek: Chwałowickiej, Wodzisławskiej i Gliwickiej.  Drugi etap to nitki Rudzka i Żorska, obszar Chwałęcic oraz Stodoły, Ochojec i Zebrzydowice.
 
Osoby zainteresowane projektem mogą wybrać się na otwarte spotkanie poświęcone temu tematowi. Odbędzie się ono 14 lutego o godz. 15.00 w urzędzie miejskim (sala 264). 
 
(bea)