Wypad za wschodnią granicę
Uczniowie na wyprawę za wschodnią granicę wybrali się w ramach projektu programu polskiej pomocy zagranicznej, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pod patronatem Fundacji Współpracy Polsko–Ukraińskiej „Paucii” Inicjatywa Razem. Na Ukrainę pojechało 15 uczniów plus dwie nauczycielki. Młodzież miała okazję zobaczyć tak znaczące dla polskiej kultury miejsca jak Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich.
3 listopada gimnazjaliści przyjechali do Sokalu, gdzie każdy został przyjęty przez swego rówieśnika. Po śniadaniu młodzież wybierała się na zwiedzanie kolejnych ciekawych miejsc.
Wielkie wrażenie na uczniach wywarła piękna starówka oraz lwowskie nekropolie, jednak ważnym przeżyciem okazało się odwiedzenie Cmentarza Orląt Lwowskich. Po zwiedzaniu Lwowa kolejnym punktem wycieczki był monastyr w Krechowie, jedna z pereł ukraińskiej części regionu Roztocza. Kolejnym ciekawym miastem zwiedzonym przez gimnazjalistów był Bełz.
Uczniowie oprócz poznawania interesujących miejsc uczestniczyli również razem z młodzieżą ukraińską w zajęciach integracyjnych organizowanych w szkole w Sokalu. – Tamtejsi ludzie są bardzo mili i chętni do pomocy. Jeździłem już wcześniej na Ukrainę z rodzicami, ale dopiero teraz poznałem tych ludzi. Praktycznie wszyscy nasi rówieśnicy rozumieli język polski, więc jakoś się dogadywaliśmy. Czasami pomagaliśmy sobie angielskim. Właściwie to nie odczuliśmy jakichś wielkich różnic kulturowych, jednak mnie na przykład zdziwiły niektóre zwyczaje kulinarne, czyli smarowanie pieczywa majonezem, albo posypywanie popcornu cukrem. Taka wymiana kulturowa to wielka przygoda – opowiada Paweł Cyroń, gimnazjalista z Leszczyn.
Łukasz Żyła