Potwierdzenie tradycji kolędniczej
W kościele św. Jadwigi na „Nowinach” wystąpili laureaci Rybnickiego Festiwalu Kolędowego.
– Bardzo lubię śpiewać kolędy, bo kojarzą się z takim fajnym okresem jakim są święta. Kolędy zawsze w domu śpiewała ze mną mama, tak jak i wiele innych piosenek – zdradza Jagoda Klimek, gimnazjalistka z Zespołu Szkół nr 2 im. Andrzeja Frycza – Modrzewskiego.
Rybniczanka zdobyła drugie miejsce w kategorii solistów z gimnazjów w III Rybnickim Festiwalu Kolędowym „Anioły śpiewają....”. To nie jedyne wyróżnienie, jakie wywalczyła w ostatnim czasie. W Katowicach wygrała „Jesienny Festiwal Piosenki”, została też laureatką Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Myszkowie. Zaś w ten sam weekend, w który odbył się koncert laureatów festiwalu „Anioły śpiewają...”, wybierała się na przegląd kolędowy do Godowa. Jak podkreśla – kolędy to wyjątkowy repertuar dla solisty. Z podobnego założenia wyszło dwustu innych wykonawców, którzy postanowili zaśpiewać na rybnickim festiwalu.
– Festiwal zrodził się po to, żeby mogły zaprezentować się na nim zespoły, które niekoniecznie wyjeżdżają na inne przeglądy, a na przykład przygotowują szkolne akademie bożonarodzeniowe. Od początku odbiór był bardzo dobry. A „anioły” w nazwie? Dzieci kojarzą się z aniołami, a anioł jest taki ciepły, dobry. No i zwycięzcy otrzymują statuetki aniołów lub klucze wiolinowe – opowiada Mirela Szutka, pomysłodawczyni imprezy organizowanej przez Zespół Szkół nr 3 w Rybniku.
W tegorocznej edycji wystąpiło 203 młodych wykonawców, w tym 24 solistów ze szkół podstawowych, 17 solistów z gimnazjów, 14 zespołów wokalnych i wokalno– instrumentalnych. Jury, któremu przewodniczyła Krystyna Lubos, wykładowczyni Wydziału Artystycznego UŚ, zachwyciła różnorodność repertuarowa i wykonawcza. Jednak w konkursowym protokole jurorzy zastrzegli, by od przyszłorocznej edycji wprowadzić do repertuaru obowiązek wykonywania jednej pieśni tradycyjnej. – Jury nie odpowiadały amerykańskie piosenki bożonarodzeniowe, które znalazły się w repertuarze niektórych wykonawców. Założeniem festiwalu było rozmuzykowanie Rybnika, potwierdzenie tradycji kolędniczej, bo jakby nie było, na Śląsku jest to piękna tradycja i trzeba ja kultywować – wyjaśnia Szutka. W gronie nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się wykonawcy z: Wodzisławia, Żor, Mikołowa, Świerklan i Radlina. Nie zabrakło też rybniczan. Oprócz wspomnianej Jagody Klimek, nagrodzono: Rafała Kozika z SP nr 21 oraz Mateusza Bulendę z SP nr 16, a wyróżnienie trafiło do Pauliny Bogdan z SP nr 35. Z kolei w kategorii: Licea i Ośrodki Kultury – drugą nagrodę wywalczył Zespół wokalno – instrumentalny z Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku. Koncertowi laureatów, który odbył się w kościele św. Jadwigi, towarzyszyła prezentacja wystawy prac nagrodzonych w konkursie plastycznym. – Od trzech lat naszemu festiwalowi towarzyszy konkurs plastyczny. Pierwsza edycja odbywała się pod hasłem: „Anioły w przestrzeni Bożego Narodzenia”, druga – „Kolędnicy”, a tegoroczna – „Przybieżeli do Betlejem” – wyjaśnia Szutka. – Temat konkursu jest wyjątkowy – zauważa dwunastoletnia Zuzanna Kalinowska, uczennica SP nr 19 w Jastrzębiu, która znalazła się w gronie laureatów. Autorka wyróżnionej pracy od dwóch lat uczęszcza na zajęcia plastyczne do MOK–u. Przyznaje, że bardzo lubi rysować i chciałaby w przyszłości zostać artystką. – Ale muszę się jeszcze dużo nauczyć – podsumowuje.
Beata Mońka