Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (116) Data wydania: 27.01.09

Po ślonsku w Leszczynach

23 stycznia w domu kultury w Leszczynach odbył się pierwszy z cyklu pokaz filmów Eugeniusza Klucznioka pod nazwą „ Ślonzoki ło siebie, Ślonsku i po ślonsku”.
Spotkanie rozpoczęło się od wykładu krytyka filmowego Jana Lewandowskiego na temat fenomenu kina śląskiego. Następnie wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili dom kultury w Leszczynach, mieli okazję zobaczyć pierwszy z filmów Eugeniusza Klucznioka sprzed pięciu lat, a mianowicie „Jak przed wojną”. Po projekcji publiczność mogła wziąć udział w dyskusji razem z reżyserem oraz operatorem i montażystą filmów Klucznioka Mirosławem Ropiakiem. – Wszelkiego rodzaju kolejne syntezy i poszukiwanie jakichś lokalnych wartości, łączących sztukę filmową nie zawsze ma sens, ale w przypadku Śląska, jest to fakt, że tzw. fenomen kina śląskiego istnieje. Wielokulturowość tego regionu jak i jego krajobraz przemysłowy były to główne wyróżniki tzw. kina śląskiego od zawsze – mówi Lewandowski. Wszystkie te kryteria spełnia twórca z Dębieńska, Eugeniusz Kluczniok. Do tej pory nakręcił cztery filmy. I każdy jest już znany nie tylko lokalnie, ale i w całej Polsce. Kluczniok jest twórcą – amatorem i tutaj krytycy oraz on sam dopatrują się siły jego dzieł. – Ja nie porównuję się do wielkich twórców,  robię to, co mnie gdzieś tam dotyka. Wszyscy aktorzy to również w większości amatorzy, którzy jedynie występują, nie grają – wyznaje Kluczniok. Filmowiec z Dębieńska nie ukrywa, że początki były trudne. – Pierwsze sceny kręciliśmy wiele razy, aktorzy uczyli się tekstów, lecz na planie okazywało się, że wszystko wychodzi sztucznie, ponieważ nikt nie miał przygotowania aktorskiego. Postanowiłem więc improwizować. Odrzuciłem teksty i pozwoliłem aktorom grać tak, jak chcą, czyli naturalnie. Efekt wszyscy dostrzegli od razu – podsumowuje autor.
 
Kolejne spotkanie cyklu „Ślonzoki ło siebie, Ślonsku i po ślonsku” odbędzie się 30 stycznia. Tym razem swą książkę „W koszarach pod szczytami Alp” zaprezentuje Alojzy Lysko, jako kolejny film wyświetlany będzie „Byzuch” z 2008 roku. Organizatorem cyklu jest Ruch Autonomii Śląska oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Bełku. Wszystkie prezentacje będą miały miejsce w domu kultury w Leszczynach. Patronat medialny nad imprezą objął „Tygodnik Rybnicki”.
 
Łukasz Żyła