Lokalne kadry UB
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej gościli pracownicy katowickiego oddziału IPN.
– „Bóg rządzi światem, a ja powiatem” – mawiał jeden z funkcjonariuszy bezpieki z Tarnowskich Gór. To powiedzenie pasowało także do sytuacji w Rybniku – opowiadał Dariusz Węgrzyn z katowickiego oddziału IPN podczas promocji swojej książki w rybnickiej bibliotece.
Mowa o publikacji: „Struktury bezprawia. Kadry UB w powiecie rybnickim 1945–1947”. – Dlaczego powstała ta książka? Ponieważ wiedza ludzi o tym, co działo się po 45 roku jest znikoma. Poza tym przypadek Rybnika jest szczególny. Skala nadużyć w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa za Mariana Wróbla była tak duża, że musiała interweniować władza ludowa – mówił Węgrzyn. Przypomniał, że dla miejscowej ludności UB było synonimem zła. Postanowił więc przyjrzeć się ludziom, którzy tworzyli ten urząd.
Promocji książki towarzyszyła wystawa „Rybnickie bezprawie – PUBP Rybnik 1945–1947”, której autorami są Robert Ciupa i Dariusz Węgrzyn. Są na niej prezentowane m.in. sylwetki lokalnych funkcjonariuszy UB. Wystawę można oglądać do 16 lutego.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z jeszcze jedną publikacją katowickiego oddziału IPN zatytułowaną: „Z archiwum Pawła Cierpioła „Makopola. Wybór źródeł”.
(bea)