Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (117) Data wydania: 03.02.09

Gdzie 3 Polaków tam 4 zdania

Gośćmi studentów trzeciego wieku byli parlamentarzyści.
Mieli dyskutować o sytuacji emerytów w kontekście dotykająca także Polskę kryzysu. Okazło się, że tematów do rozmowy jest znacznie więcej, a studentów rybnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku interesuje wiele kwestii.
 
– W Polsce pracuje jedna na trzy osoby powyżej 55 roku życia. Musimy zacząć kierować się inną filozofią. Im dłużej będziemy pracować, tym wyższą będziemy mieć emeryturę – mówił poseł PO Marek Krząkała. Gośćmi studentów byli także: senator PiS Tadeusz Gruszka oraz poseł PO Henryk Siedlaczek. Podczas spotkania dyskutowano również na temat relacji Polski z najbliższym sąsiadami. Temat wywołały niedawne problemy z dostawami gazu i pytania o bezpieczeństowo energetyczne państwa. – Potrzebna jest wspólna strategia bezpieczeństwa energetycznego dla całej Unii Europejskiej, bo na razie każdy sobie rzepkę skrobie. Żeby Europa mogła mówić jednym głosem w tej i wielu innych kwestiach, musimy podpisać Traktat Lizboński – mówił Marek Krząkała. – Rosja i Białoruś same się dogadały bez pomocy Unii. Bezpieczeństwo energetyczne Polsce może gwarantować jedynie poszukiwanie własnych źródeł. Wykorzystywanie metanu do produkcjii energii, czy też inwestowanie w energię geotermalną to słuszne kierunki – stwierdził Tadeusz Gruszka. Obu panów poróżniła kwestia Traktatu Lizbońskiego. Zdaniem posła PO, Polska powinna jak najszybciej go podpisać. – To nieprawda, że Polska jest hamulcowym w tej sprawie. Przecież Irlanda powiedziała zdecydownie: nie, a  Niemcy, o czym się nie mówi, też są dalecy od podjęcia decyzji o podpisaniu – wyjaśniał Gruszka. Parlamentarzyści różnie także oceniali politykę zagraniczną poprzedniego i obecnego rządu. Także słuchacze prezentowali odmienne zdania. Pojawiły się głosy, że powinniśmy stawiać na jak najlepsze stosunki z Niemcami, a nie oglądać się wciąż na Wschód. Byli też zwolennicy innych rozwiązań. – Chyba mamy jakąś antyrosyjską fobię. Nie możemy wiecznie cofać się do historii. W I Rzeczpospolitej nie byliśmy skłóceni chyba tylko z Węgrami. Teraz powinniśmy dążyć do jedności, ale jak mamy ją budować, skoro panów jest trzech, a nie możecie się dogadać – podsumował jeden ze studentów. – Mamy demokrację i cóż, gdzie jest trzech Polaków, tam cztery zdania – skwitował Krząkała. – To nie jest tak, że rządzi PiS, czy Platforma i jest opozycja. Każdy z nas stara się intensywnie pracować  w terenie, a tu najważniejsza jest polityka nacechowana pozytywnym działaniem – łagodził Henryk Siedlaczek. Podkreślał, jak ważne są spotkania takie, jak to ze studentami trzeciego wieku. – Nie po to decydowaliśmy się kandydować do parlamentu, a państwo nas wybrali, żeby prawić sobie komplementy. Jest też czas, żeby usiąść do twardych rozmów – podsumował Siedlaczek.
 
(bea)