Każdy mandat boli – czyli dlaczego warto znać przepisy
Sierżant sztabowy Ryszard Czepczor z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji w Rybniku przestawia obowiązujące przepisy prawne, dotyczące jazdy na rowerze.
Poruszając się rowerem po mieście ale i po obszarach niezabudowanych trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Według przepisów polskiego prawa, jeżdżenie w kasku ochronnym nie jest konieczne, jednak zalecamy, by stosować tego rodzaju ochronę, zwłaszcza wśród dzieci. Warto również pamiętać o stosownych sygnalizatorach, czyli lampkach odblaskowych.Rowerzyście nie wolno poruszać się po chodniku, ani po pasach przejścia dla pieszych. Są przepisy, które jednak w pewnych przypadkach zezwalają na poruszanie się na chodniku: np. dziecko do lat 10 wraz z opiekunem. Również jeśli szerokość drogi z dozwoloną prędkością 50 km/h nie pozwala na jazdę na rowerze po jezdni, można skorzystać z chodnika, lecz należy przestrzegać zasady ustąpienia pierwszeństwa, zaś szerokość chodnika musi być większa lub co najmniej równa 2 m.
Jeśli chodzi o jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości, to według prawa jest to również traktowane jako przestępstwo, podlegające karze grzywny lub karze pozbawienia wolności, sąd może orzec także zakaz prowadzenia pojazdów. Nie ma to znaczenia czy zdarzenie miało miejsce na drodze publicznej czy nie, tak więc przepis ten obowiązuje wszędzie. Wszędzie gdzie jest możliwość jazdy wydzieloną ścieżką rowerzyści właśnie nią się powinni poruszać.
Gdy mamy do czynienia z wykroczeniami wśród nieletnich, to właściwie jedno co stosujemy to przekonywanie, by dostosowywali się do obowiązujących przepisów. Staramy się nie być zbytnio restrykcyjni, lecz jeśli chodzi o osoby pełnoletnie to postępujemy zgodnie z taryfikatorem.