Długa debata
Na marcowej sesji radni Czerwionki – Leszczyn przyjęli uchwałę, zmieniającą dotychczasowe granice parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Projekt wywołał wiele kontrowersji już podczas omawiania na komisjach.
27 marca odbyła się sesja Rady Gminy w Czerwionce – Leszczynach, na której przedstawiono nowego skarbnika. Radni rozmawiali również na temat stanu zakładu Koksownia Dębieńsko.
Nie ma złotego środka
Początek sesji zdominowała komunikacja miejska. – Pan burmistrz mówi, że linia MZK jest najbardziej optymalna. Ostatnio miałem przyjemność jechać tą linią, i dojeżdżając nią do Rybnika okazało się, że jedzie niezgodnie z rozkładem – mówił radny Alojzy Waniek. – Panowie, jedynym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych jest porozumienie gmin subregionu o wspólnej polityce komunikacyjnej. Zresztą w tej kwestii nie ma złotego środka, weźmy na przykład sprawę przystanku na ulicy Broniewskiego. Czy w końcu ma być czy nie? Musimy zdać sobie sprawę, że wszystkich nie możemy zadowolić – tłumaczył burmistrz Wiesław Janiszewski. Wszystko zanosi się jednak na to, że przystanek na ulicy Broniewskiego nie zostanie wznowiony.
Strzały pytań
Zaraz po sprawozdaniu wójta ze swej działalności, długą dyskusję wywołały pytania radnego z Dębieńska – Bogdana Knopika, w sprawie koksowni. – Z moich danych wynika, że koksownia będzie już niedługo zamykana. Czy my, jako rada, będziemy interweniować w tej sprawie, czy będziemy zajmować jakieś konkretne stanowisko? – pytał radny. Burmistrz próbował uspokajać nastroje. – Przyznaję, że nie jest tak, że w tym obszarze nic się nie dzieje, ale nie jest tak jak pan mówi. Na spotkaniu z dyrektorem Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu dowiedzieliśmy się, że chociaż sytuacja nie jest dobra, to dyrekcja będzie robić wszystko by koksownia pracowała nadal – wyjaśniał burmistrz. Bardzo szybko do wypowiedzi Janiszewskiego odniósł się radny Adam Kapias. – W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości i Wspólnoty Samorządowej składam wniosek, by podjąć odpowiednią rezolucję skierowaną do rządu, wystąpić do premiera z protestem przeciwko działaniom związanym w tym zakładem – proponował radny Kapias. – Lepiej by było, gdyby pan wnioskował w imieniu mieszkańców, sami zajmijmy się naszymi sprawami, nie próbujmy ugrać kapitału politycznego na tej sprawie – ripostował burmistrz Janiszewski.
Pozbywają się parku
Na marcowej sesji radni przyjęli uchwałę zmieniającą dotychczasowe granice parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Projekt wywołał wiele kontrowersji już podczas omawiania na komisjach, ze względu na wykreślenie z granic parku części terenu w Leszczynach. Swe niezadowolenie z uchwały w imieniu klubu PiS i Wspólnoty Samorządowej wyraził radny Kapias. – Nasze zdanie w tej sprawie jest zupełnie odmienne. Naszym zdaniem powinniśmy chronić tereny zielone i rolnicze. Musimy dbać o zdrowie naszych mieszkańców. Proszę również dopisać do uchwały kto jest wnioskodawcą tego projektu – mówił radny. – Panie radny, pan tak dba o zdrowie mieszkańców, a co z mieszkańcami ulicy Kochanowskiego? Może koksownię obejmiemy parkiem krajobrazowym? – zwracał się do szefa opozycji radny Antoni Bluszcz.
Zmiany w urzędzie
W marcu ze stanowiska skarbnika gminnego w Czerwionce – Leszczynach zrezygnowała Teresa Czajka. – Dziękuję pani za wieloletnią pracę na rzecz gminy, jednocześnie informuję, że wyłonionym drogą konkursową nowym skarbnikiem gminy został Zbigniew Wojtyło, były skarbnik Kuźni Raciborskiej – przedstawiał radnym nowego skarbnika Janiszewski. Burmistrz powołał również nowego sekretarza gminy. Został nim Józef Zaskórski. – Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie układała się pomyślnie z nowym kierownictwem – mówił Andrzej Jarmundowicz, radny z klubu Wspólnota Samorządowa.
li