Przegląd w dobie kryzysu
Dom Kultury Niewiadom był gospodarzem VI Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Scenka”.
„Panie kierowniku, pan wygląda jak z okna na plac, a na placu gnojok” – oceniła sekretarka Halina nowy image swojego burmistrza. A kwestia ta padła w gwarowej wersji bajki „Nowe szaty cesarza”.
A żeby zobaczyć śląską wersję baśni Andersena, trzeba było wybrać się do DK Niewiadom na VI Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Scenka”. Mowa o imprezie, organizowanej z myślą o przedszkolakach i uczniach klas I – III szkół podstawowych z całego subregionu.
Własną interpretację „Nowych szat cesarza” przygotował zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rydułtowach. I choć zmieniły się nieco bajkowe realia, bo zamiast cesarza pojawił się burmistrz, a bohaterowie mówili po śląsku, morał pozostał ten sam. „Nie szata zdobi człowieka, ale jego serce… No i słuchaj zawsze Haliny, która o tym wie” – przypomnieli uczniowie. „(…) Dajcie dzieciom miłość,/dajcie dzieciom słońce,/ całe słońce z nieba,/ żeby mogły tańczyć,/ żeby mogły śpiewać” – apelowały z kolei pięcio– i sześciolatki z Przedszkola nr 31 z Rybnika – Chwałęcic. Zespół teatralny „Słoneczka” pokazał na przeglądzie przedstawienie „Dzień uśmiechu”. – Pomysł jest zaczerpnięty ze scenariusza zajęć dla uczniów, ale trochę go zmodyfikowałam. Zamysł był taki, żeby to przedstawienie było takim apelem, że dzieci chcą żyć w radości, miłości i przyjaźni bez względu na to skąd pochodzą. Dlatego też w spektaklu pojawiają się postaci z różnych stron świata – opowiadała po występie Barbara Kieś, wychowawczyni przedszkolaków. A mali aktorzy zdradzili, że pierwszy raz zagrali na tak dużej scenie. – I trochę się pogubiliśmy – wyznał jeden z artystów. Ale ani on, ani jego koledzy nie mieli tremy, nie bali się i nie denerwowali się przed występem. Może trochę wstydzili się. – Dla nich to jest fajna zabawa, no i od rana opowiadali, że jadą na wycieczkę. W końcu wyjazd z Chwałęcic do Niewiadomia to dla nich cała wyprawa – przyznała z uśmiechem nauczycielka. W przesłuchaniach uczestniczył także zespół teatralny „Leśne ludki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Pszowa. Aktorzy zaprezentowali spektakl „O mądrym strachu na wróble”. To właśnie przedstawienie najbardziej spodobało się jury, w którym zasiedli: Marek Dindorf – aktor teatru Ateneum w Katowicach, Zofia Paszenda – instruktorka zespołu teatralnego z DK w Rybniku – Boguszowicach oraz Aleksandra Liniany-Zejer – dyrektor DK Niewiadom. Niestety, do udziału w przeglądzie zgłosiły się tylko trzy wspomniane grupy. Zespół z Pszowa zdobył pierwszą nagrodę, pozostałe teatry – wyróżnienia. – Nie wiemy co się stało. W poprzednich latach przyjeżdżało po 10–12 zespołów. Czyżby kryzys dotknął już nawet dziecięcy teatr? – zastanawiali się organizatorzy przeglądu.
Beata Mońka