Do pracy, rodacy!
Ośrodek Pomocy Społecznej w Jejkowicach zachęca swych mieszkańców do uczestnictwa w kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
– To nowość dla mieszkańców naszej gminy. W tym roku, jeszcze zanim ogłosiliśmy nabór do projektu, przychodziły do nas panie i wypytywały o kursy, a więc zainteresowanie rośnie – mówi kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jejkowicach Bożena Płonka.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Jejkowicach po raz kolejny przygotowuje szkolenia dla poszukujących pracy mieszkańców gminy. Bożena Płonka, kierownik jejkowickiego OPS-u ma nadzieję, że kursy pozwolą ich uczestnikom zarówno nabyć umiejętności praktyczne, jak i nauczyć się autoprezentacji, asertywności czy pisania CV, co niewątpliwie ułatwia poruszanie się na rynku pracy. Realizację projektu pt. „Program aktywizacji i integracji społeczno-zawodowej osób nieaktywnych zawodowo” OPS rozpoczął już w ubiegłym roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Gmina Jejkowice otrzymała na ten cel ponad 21 tysięcy złotych. W ubiegłorocznym kursie bukieciarstwa wzięły udział trzy mieszkanki gminy. Szkolenie zakończone było egzaminem i panie otrzymały certyfikaty ukończenia kursu, umożliwiające im podjęcie pracy w zawodzie. Na tegoroczne szkolenia zawodowe zgłosiło się siedem osób. – To nowość dla mieszkańców naszej gminy. Ludzie trochę się jeszcze obawiają – mówi kierownik OPS, Bożena Płonka. – W tym roku zgłosiło się siedem osób. Udało nam się pozyskać więcej pieniędzy na realizację niż w roku ubiegłym. Organizujemy trzy kursy: kurs palacza, kurs kroju i szycia oraz kurs stylizacji płytki paznokciowej. Na kursy zgłaszają się raczej osoby młode, które chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe albo zdobyć nowe umiejętności – dodaje. Uczestnicy kursu, podobnie jak w roku ubiegłym, będą mogli zdobyć nie tylko praktyczne umiejętności, ale też wezmą udział w treningu zdolności psychospołecznych z psychologiem, a także spotkaniach z doradcą zawodowym. Przygotowania do projektu trwają już od stycznia, a w kwietniu planowane jest rozpoczęcie szkoleń. Zajęcia mają odbywać się trzy razy w tygodniu po pięć godzin. Każdy kurs trwa pięć miesięcy i kończy się egzaminem, który umożliwia uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Realizacja projektu potrwa aż do 2013 roku, więc liczymy, że w latach następnych będzie zgłaszało się na szkolenia jeszcze więcej chętnych, bo to wspaniała okazja, żeby podnieść swoje kwalifikacje, ale też poczuć się pewniej na rynku pracy, poprawić własną samoocenę i nauczyć się czegoś ciekawego – zachęca kierownik OPS.
luk