Wykorzystać wszystkie szanse
Fundusz oferuje pomoc m.in. w poprawie jakości wody pitnej oraz przy zakupie autobusów z napędem hybrydowym.
Więcej pieniędzy na strategiczne rozwiązania dla śląskiej aglomeracji dotyczące poprawy jakości wody pitnej, większe szanse na wspieranie finansowania gminnych programów energetycznych, wykorzystujących w lokalnych społecznościach możliwości odnawialnych źródeł energii – o tym Gabriela Lenartowicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, mówiła na spotkaniu z prezesami Izb Przemysłowo-Gospodarczych, działających w województwie śląskim.
Nie tylko ekrany dźwiękochłonne
Spotkanie to było kolejną okazją do konsultacji ze środowiskami gospodarczymi przyszłorocznej listy priorytetów przedsięwzięć do dofinansowania ze środków Funduszu oraz zasad i kryteriów stosowanych przy wspieraniu działań proekologicznych. Przedstawiciele izb pytali m.in. o spodziewane najistotniejsze zmiany w 2010 roku.
Oprócz wspomnianych działań, Fundusz chce zmoblizować także samorządy do większej aktywności w rewitalizacji terenów poprzemysłowych, planuje także pomóc gminom w zakupie autobusów z napędem hybrydowym.Prezentując oczekiwania środowisk działaczy gospodarczych, prezesi śląskich izb zwracali uwagę na potrzeby wspierania finansowego nowych zadań, które pojawiły się ostatnio w gospodarczych realiach. Dotyczy to np. najnowszych metod zagospodarowania i wykorzystania energetycznego odpadów oraz potrzeby dofinansowywania innych sposobów walki z hałasem niż tylko związanych z budową ekranów dźwiękochłonnych.
Fundusz czeka na mejle
Przedstawiciele środowisk gospodarczych zapowiedzieli, że podejmą działania na rzecz utworzenia w województwie śląskim organizacji gospodarczej w postaci klastra środowiskowego na rzecz inspirowania i opracowania kompleksowych projektów zagospodarowywania zdegradowanych terenów poprzemysłowych.Prezes Gabriela Lenartowicz zachęcała wszystkich, aby opinie i sygnały płynące ze środowisk gospodarczych zgłaszać do Funduszu nie tylko podczas organizowanych konsultacji, ale także posyłając mejle. Wszystkie te głosy wpływają na to, aby tworzona lista zasad i kryteriów udzielania pomocy finansowej była skutecznym instrumentem dofinansowywania przedsięwzięć proekologicznych w województwie śląskim.
(oprac. izis)