Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (140) Data wydania: 14.07.09

Ekologia zawsze rodzi konflikt

Jak wyglądał protest mieszkańców Kamienia przeciwko drodze w parku krajobrazowym.
Jak wyglądał protest mieszkańców Kamienia przeciwko drodze w parku krajobrazowym.
 
Z okazji podsumowania akcji „Gram w zielone” na Uniwersytecie Śląskim w Rybniku odbyła się ekologiczna konferencja. Wzięła w niej również udział Ewa Podolska, lider protestu w Kamieniu, który doprowadził do wycofania się władz miasta z projektu budowy dróg w parku krajobrazowym. – Jeśli będziemy się angażować w ekologię, konflikt jest nieuchronny – twierdzi zaangażowana rybniczanka.
 
NIE dla drogi
 
Rola społeczności lokalnej w budowaniu świadomości ekologicznej. Taki tytuł nosił referat Ewy Podolskiej, rybniczanki i dziennikarki radia TOK FM, która prowadzi programy, poświęcone tematyce ekologicznej. Ale w swoim wystąpieniu przed młodymi słuchaczami zawarła nie doświadczenia zawodowe, ale wnioski, które wyciągnęła jako lider protestu w Kamieniu. – Konflikt wybuchnął 2 lata temu. Władze chciały wybudować dwie drogi, łączące Kamień z Golejowem i Wielopolem. Problem w tym, że one miały biec przez park krajobrazowy – tłumaczy powód akcji Podolska.
 
1800 podpisów
 
W akcję zaangażowało się w sumie 5 organizacji pozarządowych. Szczególnie informacja o jednej z nich zrobiła na słuchaczach duże wrażenie. – Uderzyłam do Jacka Bożka i jego Klubu Gaja. Przyjechał do nas. Na naszym spotkaniu z wiceprezydentem mogli nas załatwić na tak wiele sposobów... ale my mieliśmy prawdziwego zawodowca od ochrony przyrody – uśmiecha się pani Ewa. Najważniejsze jest jednak poparcie samych mieszkańców. Protestujący zebrali w sumie 1800 podpisów sprzeciwu. Znaczna ich część pochodziła od... rowerzystów. – Powiesiliśmy przy naszej głównej ścieżce rowerowej taki duży transparent i zbieraliśmy tam podpisy. W sumie cała nasza akcja trwała 15 tygodni. To kilkanaście prasowych artykułów, informacje w telewizji, 2 otwarte dyskusje z władzami. Ja sama wykonałam w tej sprawie 700 telefonów, spotkałam się ze 120 osobami – wylicza Podolska.
 
Udało się
 
Wszystko to jednak można już teraz mile wspominać, bo protest zakończył się sukcesem. – W sierpniu ubiegłego roku miasto odstąpiło od projektu. Najważniejsze, że udało nam się to wywalczyć jeszcze zanim wjechały buldożery, bo wtedy można się już tylko przypiąć do drzewa – uśmiecha się Podolska, zadowolona i wdzięczna władzom Rybnika za chęć podjęcia dialogu. Te doświadczenia bardzo wiele ją nauczyły. – Byłam liderem, musiałam więc nie tylko włożyć w te osoby informacje, ale i pobudzić ich emocje. Tylko tak mogły pójść dalej, do następnych, informować ich o zagrożeniu i zbierać podpisy poparcia. Ale tych działających jest zawsze bardzo mało. Super, jak znajdzie się 10 osób – zdradza „kuchnię” organizowania protestu pani Ewa.
 
(kris)