Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (163/164) Data wydania: 22.12.09

Kraków w miniaturze

W Muzeum trwa wystawa szopek krakowskich.
Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez szopek. A jak szopki to te najsłynniejsze pochodzą z Krakowa. Kolekcję 19 z nich można oglądać w rybnickim Muzeum.
 
– Twórcami pierwszych szopek byli murarze i robotnicy budowlani, szukający dodatkowego zarobku w okresie jesienno-zimowym. Budowali szopki małe, do postawienia pod choinką, które sprzedawali w okresie przedświątecznym przed Kościołem Mariackim lub Sukiennicami – opowiada Aleksandra Grabiec, kuratorka wystawy. Pierwsze szopki powstały pod koniec XIX wieku. Z czasem ich twórcy zaczęli wzorować się na architekturze miasta. Natomiast pierwszy konkurs szopek krakowskich odbył się w 1937 roku. Był to pomysł Jerzego Dobrzyckiego, ówczesnego dyrektora Muzeum Historycznego. I tak od 66 lat, w pierwszy czwartek grudnia, twórcy szopek prezentują swoje prace na rynku, u stóp pomnika Adam Mickiewicza. A w tym okresie świątecznym możemy szopki oglądać też w Rybniku. Prezentowana w muzeum kolekcja pochodzi ze zbiorów Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Na ekspozycji znalazły się dzieła twórców, którzy mają na swoim koncie wiele nagród. Obok nich można podziwiać prace uczennic szkoły podstawowej, a nawet więźniów. – Jeden z nich w trakcie obywania kary był nawet ze swoją szopką w Szwecji. Jako podstawa do zbudowania tej szopki posłużyła rotunda nawiązująca do Barbakanu – mówi Grabiec. Elementami krakowskich szopek są liczne postaci. Oprócz Dzieciątka w żłobku, Matki Boskiej, św. Józefa, pojawiają się pasterze i Trzej Królowie. W ich licznych wnękach, galeriach, i niszach, można też dostrzec bohaterów krakowskich legend: smoka wawelskiego, Lajkonika, Tatarów, czy Pana Twardowskiego. Zdarzają się też niespodzianki. – We wspomnianej szopce, zrobionej przez więźnia, wśród figurek można doszukać się nawet Hitlera, który „ukrywa się” pod postacią Heroda. To nawiązanie do czasów wojennych, kiedy szopki powstawały w konspiracji – komentuje Grabiec. Tym, co odróżnia szopki krakowskie od innych tego typu budowli, jest ich architektura. Ich twórcy czerpią inspiracje z zabytkowych budowli Krakowa: Kościoła Mariackiego, Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, Barbakanu. Na ogół podziwiamy jedynie frontową część szopek. Dlatego na wystawie uwagę zawraca okazała szopka obrotowa, dedykowana Janowi Pawłowi II. – Każda ze stron to jedna ze znaczących dla papieża świątyń. Mamy tu więc Jasną Górę, Wadowice, Kraków z Katedrą Wawelską i Rzym – wylicza kurator wystawy, na której znalazły się także kukiełki i gwiazdy kolędnicze. Wystawa będzie prezentowana do lutego.
 
Beata Mońka