Przerwa w eterze
Młodzi radiowcy nadają.
– Spełnimy każde życzenie muzyczne – zapewniają młodzi radiowcy. Gimnazjaliści z miejscowego gimnazjum od roku nadają swoje własne audycje w szkolnym radiowęźle. Radio to ich pasja, przyznają.
Radiowęzeł w Gimnazjum w Jankowicach funkcjonował już wcześniej. Jednak od zeszłego roku grupa uczniów postanowiła spróbować czegoś nowego. – Dużo słuchaliśmy radia, sami puszczaliśmy muzykę, no i zawsze pomagamy przy akademiach od strony technicznej – opowiada Rafał Filipowski z III c. Swe umiejętności gimnazjaliści od zeszłego roku wykorzystują w tworzeniu autorskich audycji. Szkolne radio nazwali „Przerwa”.
Głosy od kuchni
Jak od kuchni wygląda przygotowanie audycji tłumaczy Krzysztof Płonka: – Zrobienie audycji trwa od 2 do 3 tygodni. To wszystko zajmuje sporo czasu. Najpierw trzeba nagrać cały materiał, a później go poskładać. – No i dokładnie sprawdzić – śmieje się Dorota Matłoch z II b. Szóstka pasjonatów swe autorskie audycje przygotowuje na większe wydarzenia szkolne oraz szczególne okazje.
Podpatrujemy innych
– Ostatnio uczniowie przygotowali program radiowy na święta. Najbliższa audycja powstanie na Walentynki – mówi Anna Niemczyk. Pani Ania, nauczycielka języka polskiego, od samego początku wspiera młodych radiowców. Co wtorek cała siódemka spotyka się, by poszerzać swą wiedzę teoretyczną oraz wymieniać się doświadczeniami. – Inspiruje nas każda audycja i każda stacja. Nie mamy jakichś swoich faworytów. W każdym programie, każdej audycji można coś podpatrzyć – wyjaśnia Rafał.
Spełniamy życzenia
Od niedawna szkolny radiowęzeł z Jankowic ma swoją stronę internetową. Z witryny można wysyłać pozdrowienia i życzenia. – Nasi koledzy już korzystają z tej możliwości. Oprócz tego w trakcie przerwy można do nas przyjść i zamówić pozdrowienia. Spełniamy każde życzenie muzyczne – mówi Krzysiek. Jak przyznają młodzi dziennikarze, radio to ich pasja, którą chcą rozwijać. – W najbliższym czasie planujemy wycieczkę do lokalnego radia. Uczniowie są zafascynowani pracą dziennikarzy radiowych – dodaje opiekunka grupy.
(luk)