Cysterskie Kompozycje będą jeszcze piękniejsze
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego otrzymał dofinansowanie z Funduszu.
Dofinansowanie to wynosi 77 tys. zł i jest przeznaczone na sfinansowanie prac związanych z ochroną i zachowaniem cennych przyrodniczo zbiorowisk nieleśnych. Środki z katowickiego Funduszu pozwolą na oczyszczenie z samosiewów drzew i krzewów 7 ha muraw kserotermicznych i naskalnych, wykoszenie prawie 4 hektarów obszarów nieleśnych i 9 ha nieużytków zlokalizowanych na terenach gmin: Rybnik, a także Olsztyn, Mstów, Niegowa, Boronów i Herby.
Wymagają ochrony, bo są cenne
Głównym celem prowadzonych od kilku lat działań na terenie parków krajobrazowych województwa śląskiego jest pielęgnacja różnorodności biologicznej, zwłaszcza ochrony cennych przyrodniczo muraw kserotermicznych, muraw naskalnych, łąk zmiennowilgotnych ze stanowiskami storczyków oraz zarastających nieużytków. Szczególnie cenne i wymagające ochrony tereny znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą oraz Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Gatunki rzadkie i cenne
Katowicki Fundusz od lat wspiera zachowanie bioróżnorodności i ochronę cennych gatunków roślin i zwierząt na terenach nieleśnych województwa śląskiego. To jedno z najważniejszych zadań Zespołu Parków Krajobrazowych. Uważany do niedawna za zdegradowany i zniszczony pod względem ekologicznym teren jest prawdziwym zagłębiem, gdzie zachowało się wiele interesujących i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Są to zarówno cenne przyrodniczo rośliny lubiące tereny podmokłe i torfowiska czy miejsca skaliste, jak i gatunki związane z działalnością człowieka. Warto wspomnieć, że w województwie śląskim żyją też wyjątkowo cenne w kraju gatunki bezkręgowców, ryb, płazów, gadów i 262 z prawie 400 gatunków spotykanych w kraju ptaków oraz 63 gatunki ssaków, z których połowa jest rzadko spotykana i chroniona w Europie.
(r)