Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (172) Data wydania: 23.02.10

Kiedy do szkoły?

Do połowy lutego trwały spotkania informacyjne dla rodziców sześciolatków.
W roku szkolnym 2009/2010  w szkolnych ławach zasiadło 169 sześciolatków z Rybnika. Ile będzie ich w nowym roku szkolnym? Przed ich rodzicami nie lada dylemat. W 2012 nie będą już mieli możliwości wyboru.
 
– Nie, na pewno moja córka nie pójdzie jeszcze do szkoły. Moim zdaniem to za wcześnie –  deklaruje Monika Androsz, mama sześcioletniej Dominiki. Choć rybniczanka podjęła już decyzję, postanowiła wziąć udział w spotkaniu dla rodziców sześciolatków, odbywającym się  w SP nr 2.
 
– Jestem ciekawa jakie warunki oferuje szkoła. W końcu moja córka będzie się tu uczyła za rok jako siedmiolatka – stwierdza mama Dominiki, która niegdyś sama była uczennicą „dwójki”. Mimo to, rybniczanka nie zmienia zdania o reformie edukacji. – Może i w innych krajach sześciolatki trafiają do szkoły, ale mam wrażenie, że tam nie organizuje się tego wszystkiego na łapu capu. A u nas sposób w jaki wprowadza się reformę jest nie do przyjęcia – podsumowuje. – W tym roku szkolnym mamy w dwóch pierwszych klasach ośmioro sześciolatków. Czy  w nowym roku będzie ich więcej, trudno w tej chwili orzec. Na pewno rodzicom jest odrobinę łatwiej podjąć decyzję, bo mogą porozmawiać z tymi, którzy dokonywali wyboru rok temu – stwierdziła Ewa Jankowska, dyrektor SP nr 2. Szkoła jest w dobrej sytuacji, bo ma do dyspozycji dwa budynki. Młodsze dzieci uczą się w jednym z nich. Rodzice nie muszą się obawiać o to, że ich pociechy będą narażone na kontakt ze starszymi uczniami. – Nauka w pierwszej klasie nie polega na siedzeniu w ławce przez 45 minut, po czym dzieci mają 10 minut przerwy i czeka ich  kolejna 45-minutowa lekcja. Jest czas na zabawę, ćwiczenia ruchowe. Zapewniamy przedszkolny standard opieki na dziećmi – tłumaczyła podczas spotkania Barbara Karpiak, nauczyciel nauczania zintegrowanego, która w nowym roku będzie wychowawcą w I klasie. Na pierwszoklasistów będą czekać odpowiednio wyposażone sale lekcyjne z kącikami do zabawy, szafkami. W programie zajęć przewidziano angielski i informatykę.  Czas przed lub po lekcjach maluchy mogą spędzać w świetlicy.  – Mam czwórkę sześciolatków w pierwszej klasie. Wszystkie odnalazły się w nowej sytuacji. Czasami zdarzały się drobne problemy z samodzielnością, ale tak bywa i z siedmiolatkami. A my jesteśmy tu, żeby służyć pomocą – mówiła Izabella Kram-Tarnowska, wychowawczyni I klasy. – Miejcie państwo świadomość, że zmieniła się podstawa programowa i wasz sześciolatek będzie w przedszkolu powtarzał materiał. Choć na pewno panie wymyślą jakieś dodatkowe zabawy i zajęcia. My namawiamy, żeby wysyłać sześciolatki do szkoły, bo zwalniają się miejsca w przedszkolach, ale nie chcemy tego robić kosztem dzieci, czy wbrew waszej woli  – zapewniła obecnych Katarzyna Fojcik, naczelnik Wydziału Edukacji UM.  Zwróciła się z prośbą do rodziców o podjęcie decyzji i złożenie do 15 marca ewentualnej deklaracji o wysłaniu dziecka do szkoły.
 
Beata Mońka