Darmowy internet w zasięgu ręki
W Rybniku prezentowano technologię WiMAX.
23 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Rybniku odbyły się warsztaty dla przedstawicieli samorządów Subregionu Zachodniego, w celu określenia zasad wdrożenia radiowego internetu WiMAX.
Technologia ta została już zastosowana w Gminie Żywiec i na konferencji przedstawiciel tego samorządu zaprezentował działanie sieci i wynikające z użytkowania jej korzyści. WiMAX pozwala na pokrycie obszaru danej gminy lub miasta siecią nadajników bezprzewodowego internetu, który każdy mieszkaniec może za darmo odbierać w swoim komputerze, telefonie czy innym urządzeniu obsługującym Wi – Fi. Dany urząd czy placówka może zbudować całą strukturę sieci, służacą do e–komunikacji, w tym komunikacji wewnętrznej za pomocą komunikatorów VoIP. Dodatkowym zastosowaniem tej technologii jest możliwość zamontowania bezprzewodowego monitoringu, który można przenosić z miejsca na miejsce, a instalacja nie zajmowałaby wiele czasu. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne na przykład na imprezach masowych. Gminie Żywiec wprowadzenie radiowego internetu umożliwiło stworzenie sieci e–kiosków z dostępem do internetu, portalu dostępnego dla wszystkich i trzynastu hotspotów. – My umożliwiliśmy naszym członkom skorzystanie z pasma częstotliwości, które wykupiliśmy i mamy prawo do jego użytkowania do 2022 roku. Jesteśmy chyba jedynym regionem, któremu zostało to pasmo przydzielone na taką skalę i stworzenie sieci byłoby ogromnym skokiem cywilizacyjnym. Baza usług, które samorządy mogłyby zaoferować mieszkańcom jest w zasadzie nieograniczona. Myślę, że po tym spotkaniu nasi członkowie żywo zainteresują się tym tematem. Wiem to z doświadczenia, ponieważ takie same warsztaty organizowaliśmy dla Subregionu Południowego, który również obejmuje nasze pasmo i odzew był bardzo duży – mówi Adam Wawoczny, dyrektor Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatów m.in. wodzisławskiego, rybnickiego i raciborskiego. Wdrożenie technologii do użytku, według zapewnień ekspertów prowadzących warsztaty, może potrwać od 2 do 6 miesięcy, jeśli tylko władze zadeklarują chęć wzięcia udziału w inwestycji. Koszt zakupu zestawu startowego to 53 tys. złotych.
Szymon Kamczyk