Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (194) Data wydania: 27.07.10

Zatrzymają wodę w rowach

W rzekach i potokach będzie można przetrzymać pięć milionów litrów wody.
Do czerwca 2012 roku Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach chce poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w naszym województwie. Fachowcy z zarządu chcą się zająć tzw. małą retencją.
 
Czym jest mała retencja?
 
To w uproszczeniu zdolność do gromadzenia wody w małych zbiornikach naturalnych i sztucznych oraz wody podpiętrzane w korytach niewielkich rzek i potoków, w kanałach i rowach. To wszystko ma sprawić, że w przypadku powodzi będzie można zatrzymać większą ilość wody. Pomysł na wniosek Zarządu Województwa poparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przeznaczając dotację do kwoty 450 tysięcy złotych. Przygotowane przez ŚZiUW w Katowicach opracowanie aktualizuje program małej retencji dla województwa śląskiego oraz prognozuje oddziaływanie na środowisko.
 
Zagospodarować wodę z opadów
 
– Celem tego zadania jest wskazanie możliwości poprawy regionalnego bilansu wodnego zlewni rzecznych, zwiększenie zasobów dyspozycyjnych wody oraz innych działań, służących ochronie przed powodzią. Przy opracowywaniu programu priorytet będą miały działania, które spełniać będą zakładane cele gospodarcze a jednocześnie wymagania koniecznej poprawy gospodarki zasobami wodnymi – wyjaśnia Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. Dotyczy to zwłaszcza odbudowy naturalnej retencji zlewni i zastosowanie programów zagospodarowania wód opadowych na terenach zurbanizowanych a także modernizację i przekształcenie odwadniających systemów melioracyjnych na systemy odwadniająco-nawadniające. Dalszy rozwój tzw. sztucznej małej retencji będzie stanowić uzupełnienie działań proekologicznych.
 
Będzie bezpieczniej
 
Autorzy przygotowywanego opracowania koncentrować się będą w szczególności na odbudowie i modernizacji urządzeń piętrzących w celu wykorzystania wody do nawodnień spowolnienia upływu wód powierzchniowych oraz ochrony gleb torfowych, uzupełnieniu i modernizacji obiektów melioracyjnych pod kątem zachowania równowagi biologicznej na terenach chronionych, odbudowie urządzeń służących podniesieniu poziomu wód gruntowych, a także powstaniu sztucznych zbiorników o pojemności do 5 mln metrów sześciennych na rzekach i potokach. Prace zakończone mają zostać w czerwcu 2012 roku, a ich zasadniczym celem będzie stworzenie możliwości zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie.
 
oprac. (eko)