Ekologiczne systemy grzewcze
Pompa ciepła – przekształca energię zawartą w wodzie, powietrzu i ziemi na ciepło do ogrzania domu. Jej działanie polega na wyciągnięciu ciepła z zewnątrz i wtłoczeniu do pomieszczenia. Nawet gdy zewnętrzne źródła charakteryzuje temperatura niższa niż ta wewnątrz, pompa zbiera to ciepło, podgrzewa i wtłacza do instalacji. Fachowcy porównują ten proces do odwrotnego działania lodówki. Źródła ciepła wykorzystywane w pompach: ziemia, woda gruntowa, woda powierzchniowa, powietrze, ciepło z odzysku. Koszty eksploatacji obejmują wyłącznie energię elektryczną. Sama instalacja składająca się z wymienników ciepła – parownika i skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego to pojedynczy wydatek. W pompie następuje obieg termodynamiczny. Wymiennik ciepła, czyli ciekła substancja która przejmuje ciepło z zewnątrz, przekazuje ją do sprężarki. Tu następuje podbicie tej temperatury, przez sprężanie gazu. Ciepłem zostaje podgrzana woda, która dalej ogrzewa np. nasz dom. Wymiennik ciepła wraca z powrotem na zewnątrz, gdzie ponownie zbiera ciepło. Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną nie emitując zanieczyszczeń do atmosfery.
Kolektor słoneczny (solar) – wychwytuje energię słoneczną i zamienia ją w cieplną. Energia gromadzi się zazwyczaj w zasobnikach, z których może być pobierana do np. ogrzewania mieszkań lub podgrzania wody. Kolektory montuje się na zewnątrz i ustawia tak aby wychwytywały jak najwięcej słońca. Promienie gwiazdy ogrzewają powierzchnię kolektora (absorbera), a on przekazuje ciepło na czynnik grzewczy, płynący w kolektorze. Tak podgrzany czynnik płynie do wymiennika ciepła gdzie zostawia swoją temperaturę (np. ogrzewa wodę w bojlerze) i z powrotem wraca do kolektorów. Wyróżnia się dwa rodzaje solarów: powietrzne i cieczowe. Powietrzne są mniej efektywne i rzadko się je stosuje. Cieczowe dzielimy na płaskie i rurowe próżniowe. Kolektor składa się z trzech podstawowych części: przezroczystej osłony z hartowanego szkła, obudowy i izolacji z np. wełny szklanej oraz absorbera z dobrze przewodzącego ciepło metalu. Koszt eksploatacji jest bardzo niski, za to montaż wymaga większych funduszy. W Polsce kolektorami ogrzewa się głównie wodę (ponad 50% zapotrzebowania), rzadko CO.
Kotły CO – urządzenie grzewcze zasilane: gazem ziemnym, olejem, prądem czy paliwem stałym. Podgrzewa najczęściej wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł to nie piec, w tym drugim ciepło zbiera się w obudowie. Kocioł podgrzewa zaś substancję ciekłą w obiegu. Nowoczesne kotły na paliwo stałe posiadają automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska. Dodatkowo wyposaża się je w regulator paleniska, zabezpieczenie przed przegrzaniem, komorę załadunkową. W zależności od technologii spalania wyróżnia się kotły: zgazowujące, wielopaliwowe, z palnikiem retortowym, z wentylatorem. Kotły ekologiczne pozwalają na zminimalizowanie zużycia paliwa za pomocą sterowników dostosowujących intensywność spalania do rzeczywistych potrzeb. Kotły takie nie wymagają częstego dokładania, napełnia się raz na jakiś czas podajnik, a komputer w kotle sam reguluje dopływ paliwa i powietrza.
Oprac (woj)