Obóz nie dla mięczaków
Kolejny raz członkowie Stowarzyszenia Dalekowschodnich Sztuk Walki Tao pojechali w Bieszczady, by pośród leśnych ostępów, w towarzystwie niedźwiedzi trenować sztuki walki.
– Obóz to dla nas wielka frajda oraz możliwość dodatkowego wyszkolenia. Przez 7 dni instruktorzy bardzo wielki nacisk kładli na treningi form sportowych taolu oraz poprawę naszej kondycji. Ale było też całe mnóstwo innych atrakcji, których nie spotyka się na tego typu obozach. Wszyscy od najmłodszego do najstarszego uczestnika mogli spróbować jazdy na quadzie, postrzelać się kulkami z farbą albo popływać na basenie. Najciekawszy był jednak wypad w góry, kiedy przeprawialiśmy się przez grząskie błoto. 7 uczestników zgubiło wtedy buty, a kilka osób zaliczyło kąpiel w rzece podczas przejścia przez kładkę z powalonego drzewa. Naprawdę będzie co wspominać – mówi Maciek Migas, który w Bieszczady pojechał po raz drugi.
Mordercze treningi
W obozie wzięli udział adepci kung – fu wushu z różnych sekcji stowarzyszenia, m.in. z Gaszowic, Czerwionki – Leszczyn, Radlina, Pszowa oraz Ornontowic. Dwa turnusy, ak co roku obfitowały w liczne atrakcje i oczywiście mordercze treningi. Umiejętności adeptów kung – fu będzie można zobaczyć już 28 sierpnia w Pszowie, gdzie odbędzie się druga edycja Gali Walk „Only 1”, na której zaprezentują się najlepsi zawodnicy SDSW Tao.
150 na dwóch turnusach
– Obozy organizujemy już od dziesięciu lat, z czego na początku uczestniczyło w nich po 11 osób. W tym roku mieliśmy prawie 150 osób na dwóch turnusach. Wypad w Bieszczady jest zawsze podsumowaniem całego roku pracy i treningów w poszczególnych sekcjach – mówi Mirosław Barszowski, trener Stowarzyszenia Dalekowschodnich Sztuk Walki Tao.
Słowniczek nazw
Wushu – ogół chińskich sztuk walki, które na zachodzie określane są nazwą kung – fu. Wushu dzieli się na tradycyjne, sportowe oraz współczesne. Określenie wushu dosłownie oznacza „sztuki wojenne”.
Sanda – wolna walka w wushu, której reguły podobne są do kickboxingu. W walkach zawodnicy zawsze są wyposażeni w zestaw ochraniaczy.
Taolu – formy sportowe w wushu. Wzorowane są na układach walki z cieniem, są pokazem technik sztuk walki wraz z akrobacjami gimnastycznymi. Formy często są prezentowane z bronią (np. kijami, mieczami czy halabardami).
MMA – mieszane sztuki walki (ang. Mixed Martial Arts), to dyscyplina pozwalająca zawodnikom na duży zakres dozwolonych technik bez użycia broni. W Polsce sport zyskał niedawno sławę za sprawą strongmana Mariusza Pudzianowskiego.
630 – tyle pompek zrobił każdy punktualny uczestnik obozu przez 7 dni pobytu w Bieszczadach
(ska)